12 vaininieki, kāpēc klepus nepāriet 0
Ilgstošai kāsēšanai var būt daudz iemeslu, tostarp gan ātri novēršami ieradumi, gan nopietnas, progresējošas kaites. Svarīgi laikus noskaidrot īsto klepus cēloni un sākt ārstēšanu.
Lai klepošana turpinās ilgāk par divām nedēļām, jākonsultējas ar ģimenes ārstu, uzsver Andris Lasmanis. Tik ieilgusi, pati no sevi nepāries un arī tradicionālie pretklepus medikamenti nepalīdzēs to novērst. Vilcinoties veselības stāvoklis var kļūt smagāks. Vislabāk gan pie ārsta doties, tikko klepus sācies, – ātrāk izdosies atveseļoties.
Visbiežāk kāsēšanu izraisa kāds no aptuveni divdesmit saaukstēšanās vīrusiem. Parasti paaugstināta ķermeņa temperatūra, iesnas un citi infekcijas simptomi izzūd trīs līdz piecu dienu laikā, bet klepus, pamazām kļūstot aizvien retāks un neizteiktāks, var turpināties pat desmit līdz četrpadsmit dienas. Ja ne tikai klepošana, bet arī paaugstināta ķermeņa temperatūra nomoka ilgāk nekā piecas dienas, visticamāk, infekcija iekļuvusi dziļāk elpceļos, izraisot bronhītu vai plaušu karsoni.
Bronhītam jeb bronhu gļotādas iekaisumam raksturīgs dziļš klepus.
Pirmās pāris dienas tas ir sauss, bet pēc tam – ar krēpām. Klepojot, dažkārt arī elpojot dzirdama čīkstēšana vai sēkšana krūtīs. Var būt nedaudz paaugstināta temperatūra, vispārējs nespēks, retāk – galvassāpes.
Pret vīrusiem antibiotikas ir neefektīvas.
Slimību ārstē, lietojot atklepošanu veicinošus medikamentus. Ja vīrusu infekcijai pievienojusies arī bakteriāla, jādzer antibiotikas. Pret vīrusiem tās ir neefektīvas, tādēļ uz savu galvu antibiotikas lietot nevajadzētu. Vai bronhos ieperinājušās arī baktērijas, veicot asinsanalīzes, noteiks ģimenes ārsts.
Lai organisms ātrāk attīrītos no nelabvēlīgo mikroorganismu izdalītajām indēm, jāuzņem pēc iespējas vairāk šķidruma (vismaz divi litri dienā), īpaši ieteicamas ir liepziedu, aveņu un citas zāļu tējas.
Ja bronhītu ilgstoši neārstē, infekcija var aiziet vēl dziļāk, proti, plaušās, izraisot to iekaisumu. Pastāvīgā bronhu kairinājuma dēļ var attīstīties astma.