12 padomi vīrusu laikā 0

Atkal slapjdraņķis un aukstums, atkal vīrusi… Kā sevi pasargāt, lai tie mums nemaz neķertos klāt, un ko darīt mūždien darbos aizņemtajiem, kas nevar atļauties palikt mājās pat tad, ja saslimuši?

Reklāma
Reklāma

 

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

No daudzām kaitēm, tostarp sezonas vīrusa izraisītām, iespējams atveseļoties, dodot organismam atelpu un tās izguļot, kā arī dzerot daudz šķidruma un ārstnieciskās tējas – šo labi zināmo patiesību nereti tomēr atstājam bez ievērības. Un bieži vien tik, mūsuprāt, vienkāršu kaiti kā saaukstēšanos esam gatavi ārstēt pašu spēkiem.

Lai sev nekaitētu, jārīkojas zinoši. Kā – atgādina farmaceite Sigita Čulkstena.

 

1. Karstais dzēriens nav tējiņa!

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja tomēr jāiet uz darbu, daudzi izvēlas lietot kādu no bezrecepšu pretdrudža un pretiekaisuma jeb pretsaaukstēšanās pulverīšiem, no kuriem var pagatavot karsto dzērienu. Tirgoti ar dažādiem nosaukumiem, pēc sastāva un iedarbības šie medikamenti tomēr ir diezgan līdzīgi. To sastāvā parasti ir paracetamols, var būt pievienots efedrīns vai pseidoefedrīns, antihistamīna vielas un dažkārt arī dekstrometorfāns kā pretklepus līdzeklis.

Mānīgu iespaidu rada pulverīšu patīkamā citrona garša un tādēļ cilvēkiem nereti šķiet, ka tā ir tēja. 
Patiesībā pulverīšos ir nopietns ķīmiskais sastāvs un tos nedrīkst pārdozēt, lai sev nekaitētu.

 

2. Palīdz kalcijs un C vitamīns

Der zināt, ka pretsaaukstēšanās dzēriena pagatavošanai aptiekās ir nopērkami arī parasti pulverīši, kuru sastāvā ir tikai kalcijs un C vitamīns. Var lietot arī tīru C vitamīnu vienu līdz divus gramus dienā. Parasti tas uzlabo vispārējo stāvokli un var iztikt bez ķīmisku zāļu lietošanas.

 

3. Lietot, nepārsniedzot dienas devu

Kopējai paracetamola devai, kas tiek uzņemta, lietojot pretdrudža un pretiekaisuma līdzekļus, nevajadzētu pārsniegt divus gramus dienā. Tāpēc, dzerot dažāda nosaukuma, bet līdzīga vai pat vienāda ķīmiskā sastāva zāles, rūpīgi jālūkojas, kāda ir to aktīvā viela.

Bezrecepšu zāles paracetamols, ibuprofēns un daudzi recepšu medikamenti ir nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi. Vienā lietošanas reizē nevajadzētu ieņemt vairākas vienas grupas zāles, piemēram, gan ibuprofēnu, gan paracetamolu. Pēdējo tādā gadījumā varētu lietot nākamajā zāļu ieņemšanas reizē vai, dzerot kopā, samazināt reizes devu.

 

4. Neforsēt asinsspiedienu

Ja pretsaaukstēšanās pulverīšu sastāvā ir efedrīns vai pseidoefedrīns, piesardzīgiem jābūt tiem, kuriem ir neārstēts augsts asinsspiediens. Efedrīns paaugstina asinsspiedienu.

Reklāma
Reklāma

 

5. No rīta vai vakarā?

Savukārt pulverīšos esošās antihistamīna vielas var izraisīt miegainību, tādēļ ar to lietošanu jāuzmanās, ja jāsēžas pie auto stūres.

Prātīgi ir pajautāt farmaceitam, kurš pulverītis ir ar miega efektu un kurš – bez tā, jo visbiežāk uz iepakojuma tas netiek norādīts, bet antihistamīna līdzekļa ķīmiskais nosaukums vien nespeciālistam var neko neizteikt.

Visdrošāk, ja aptiekārs, izsniedzot zāles, uz iepakojuma uzraksta, kurš no tiem lietojams dienā un kurš – tikai vakarā.

 

6. Ja neklepo – nevajag

Ja pulverīša sastāvā ir dekstrometorfāns, kas nomāc klepu, to noteikti nevajadzētu lietot, ja klepus nemaz nav vai arī jāveicina atkrēpošana. Citādi plaušas un bronhi neattīrīsies, jo dekstrometorfāns bloķē krēpu izdalīšanos. Tā lietošana būtu pieļaujama vien tad, ja jānomierina kairinošs klepus, ja naktī kāsēšana traucē miegu vai, piemēram, paredzēts doties uz teātra izrādi, kur klepošana traucē pašam un apkārtējiem. Jāzina arī, ka dekstrometorfāns var izraisīt atkarību.

 

7. Gļotādai der dabas līdzekļi

Kurš gan nav piedzīvojis tādu kakla iekaisumu, ka, šķiet, bars kaķu ar saviem asajiem nadziņiem tur skrāpējas un ik pa laikam uznāk tik mokošs klepus, ka asaras sāk tecēt un nav iespējams parunāt. Šādos gadījumos vislabāk lietot gļotādu reģenerējošus jeb atjaunojošus un nomierinošus līdzekļus, piemēram, smiltsērkšķu eļļu, kas pieejama arī aerosola formā, propolisa tabletes, augu preparātus, pretklepus konfektes, Islandes ķērpja tabletes un kakla konfektes vai kompleksos preparātus ar aktīvo vielu silbiolu.

Šī viela, ko Latvijas zinātnieki izdalījuši no egļu ekstraktvielām, ir bioloģiski aktīvu savienojumu koncentrāts ar pretvīrusu, pretmikrobu un pretsēnīšu iedarbību.

Pasūkājot tādu ledenīti, kakls uzreiz nomierinās.

 

8. Svarīgi mitrināt

Vīrusinfekciju profilaksei ir svarīgi rūpēties, lai organisma ieejas vārti – deguna un rīkles gļotāda – nebūtu sausi. Šim nolūkam var lietot zivju eļļu ar eļļā šķīstošo A, D un E vitamīnu, kas, kā liecina zinātniski pētījumi, palīdz mitrināt gļotādu un stiprināt imunitāti tajā.

 

9. Sākt laikus

Kad vīruss jau ir ieķēries kaklā vai ir vispārējie saslimšanas simptomi, var lietot gatavus homeopātiskos preparātus vai aptiekā individuāli izgatavotos. Šos līdzekļus svarīgi aktīvi lietot saslimšanas sākumā, lai vīrusi organismā nevarētu tālāk izvērsties un savairoties.

 

10. Pasargāt degunu no vīrusiem

Vietējā ražojuma deguna ziedes, kurās pievienots silbiols, var lietot gan akūtā situācijā, kad jau ir iesnas, gan arī kā profilakses līdzekli, no rīta pirms iešanas ārā iesmērējot deguna ejās. Ja vīruss tomēr iekļūs organismā, tas mazāk pieķersies gļotādai un nevarēs aktīvi vairoties.

Profilaksei pret vīrusu izraisītām elpceļu infekcijām, tostarp gripu, var lietot arī citu Latvijas zinātnieku radītu bioloģiski aktīvu pretvīrusu līdzekli larifānu.

Gan ziede, gan aerosols var pasargāt no elpceļu vīrusu iekļūšanas organismā un to vairošanās. Šis preparāts ir arī svecīšu formā un to iedarbība uz organismu ir līdzīga injekcijai, jo no taisnās zarnas visas zāļu vielas ļoti ātri uzsūcas un nokļūst asinsritē.

 

11. Temperatūru nenosist

Ja ķermeņa temperatūra nav augstāka par 38 grādiem, nevajadzētu censties to pazemināt ar zālēm. Tā ir organisma normāla aizsargreakcija pret vīrusu infekciju. Izņēmums ir bērni, kuriem augsta temperatūra var izraisīt, piemēram, krampjus. Turklāt bērniem drīkst dot tikai viņiem paredzētus zāļlīdzekļus, rūpīgi sekojot, lai netiktu pārsniegtas pieļaujamās devas.

 

Raksts publicēts žurnālā “36,6°C”

 

12. Vaicāt ārstam

Ja klepus nedēļas laikā, lietojot dabas līdzekļus vai bezrecepšu pretklepus tabletes, nepadodas, noteikti jādodas pie ārsta. Citādi var gadīties, ka, ilgāk gaidot simptomu izzušanu un pašārstējoties, tiek palaists garām, piemēram, plaušu karsonis. Tāpat vajadzētu rīkoties, ja arī citi šķietami vienkāršās sezonālās saaukstēšanās simptomi negrib un negrib atkāpties.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.