Jaunieši izstrādā pozitīvas skolas ceļvedi alkohola lietošanas izskaušanai 0
Studentu grupa, kurā apvienojušies četri jaunieši no dažādām augstskolām – Linda Sinka, Reinis Krilovskis, Elīna Ingelande un Anna Klēsmite –, sadarbībā ar Jaunpiebalgas jauniešu centru, vidusskolas vadību, skolotājiem un vecākiem izstrādājusi pozitīvas skolas ceļvedi ar mērķi novērst alkohola lietošanu skolēnu vidū.
Jaunieši darbojušies attīstības programmas “Go Beyond” organizētā sociālā projekta ietvaros, kas beidzies nupat pēc četru mēnešu darba. Pavisam tā gaitā savu redzējumu jauniešu sociālo problēmu risināšanā prezentēja piecas jauniešu komandas.
Pirms domāt par to, kā praktiski būtu iespējams mazināt alkohola lietošanu Jaunpiebalgas vidusskolā, jaunieši centušies saprast, kāpēc tad viņu vienaudži vispār lieto grādīgos dzērienus. Gan skolotāji, gan paši skolēni atzinuši, ka iemesls ir zemais pašvērtējums, nepārliecinātība par sevi un bailes tikt atstumtam. Nereti pie vainas esot arī izjustā spriedze skolā un mājās, kas mudinot nedēļas nogalēs no tā visa šādā veidā atslēgties. “Tāpēc nolēmām, ka mums jārada skolā vide, kas liks skolēniem justies brīvi, saliedēti un pārliecināti,” stāsta Linda Sinka. “Centāmies paveikt visu, lai skolā nebūtu spriedze un jaunieši savas emocijas izmantotu alternatīvā veidā,” papildina Elīna Ingelande. Komanda konstatējusi vēl kādu būtisku niansi – Latvijas skolām nav konkrētas rīcības plāna, kā rīkoties situācijās, kad saskaras ar skolēnu alkohola lietošanu. Visbiežāk skolotāji izvēlas neorganizēt izklaides pasākumus vispār, tādējādi it kā novēršoties no šīs problēmas.
Tad nu jaunieši nolēmuši doties pa netiešāku ceļu – nevis tikai stāstīt skolēniem, ka dzert ir slikti, bet radīt pozitīvu vidi skolā, kas veicinātu labu pašsajūtu un novērstu domas no šā netikuma. Viņu rīkotajā saliedēšanas pasākumā ar dažādu uzdevumu un spēļu palīdzību izdevies nojaukt emocionālo barjeru gan starp skolēniem un skolotājiem, gan arī pašiem skolēniem. Notikusi arī jauniešu organizēta un vadīta diskusija 7. – 8. klašu skolēniem par “zaļā pūķa” radītajām problēmām un to risinājumiem. “Runājām par pašapziņu, mērķiem, interesēm un izvēlēm,” skaidro E. Ingelande.
Galu galā studentu grupa sadarbībā ar visiem projektā iesaistītajiem sagatavojusi pat īpašu materiālu – Pozitīvas skolas ceļvedi ar 11 soļiem, kas skolai noderēšot kā rīcības plāns, lai labās idejas varētu turpināt īstenot. Bet Jaunpiebalgas vidusskolas vecāku pārstāve Vita Žīgure atzīst, ka studenti paveikuši lielu darbu.