Publicitātes foto

11 introvertu bērnu priekšrocības 0

Daudzi introvertu bērnu vecāki ir ļoti noraizējušies par saviem bērniem. Iegrimis sevī, noslēgts, runā lēni – tāds bērns bērnudārzā vai skolā rada nelabvēlīgu iespaidu un bieži vienaudžu vidū kļūst par atstumto.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

Vecāki no visiem spēkiem cenšas viņu “labot”, padarīt sabiedrisku, jautru, uzstājīgu. Tā ir liela kļūda, apgalvo psihoterapeite Marti Leini (Marti OlsenLaney), ASV vadošā introversijas speciāliste. Viņa pati ir introverta, introvertu bērnu mamma un vecmāmiņa. Viņa zina, cik grūti šādiem cilvēkiem ekstravertu pasaulē.

Bet vai nepieciešams bērnu “lauzt”, mēģinot pārtaisīt viņu?
CITI ŠOBRĪD LASA

Marti Leini pārliecināta, ka tas bērniem nesīs tikai ciešanas un mazvērtības sajūtu. Grāmatā “Mans bērns – introverts. Kā atklāt slēptos talantus un sagatavot dzīvei sabiedrībā”, viņa aicina vecākus padomāt par introvertā bērna stiprajām pusēm un audzināšanā balstīties uz tām.

1. Introvertiem ir bagāta iekšējā dzīve

Introverti bērni lieliski zina, ka viņiem ir sava iekšējā pasaule. Tā ir neparasti dzīva. Tā vietā, lai lūkotos uz citiem, viņi paļaujas uz iekšējiem resursiem un vadās pēc saviem priekšstatiem. Tāpēc viņi ir izturīgi pret spiedienu no malas un reti padodas bara instinktam. Viņi vienmēr vēlas izprast lietu būtību.

Ilustratīvs attēls.
Foto: pexels.com

Viņu spēka avots ir iegrimšana sevī, taču tas var izraisīt vientulības sajūtu. Viņi cenšas iepazīt ne tikai sevi, bet arī citus cilvēkus, saprast, kas viņus virza uz priekšu.

Ko darīt: vecākiem jāpalīdz mazajiem introvertiem iemācīties izteikt domas, apgūt saskarsmes mākslu.

Bez komunicēšanas ar līdzīgi domājošiem bērniem vai pieaugušajiem, introverti bērni sāk domāt, ka viņu pārdzīvojumi citiem ir pilnīgi sveši un nepazīstami, ka no apkārtējiem viņus atdala nepārvarama siena. Dalies ar viņu domās un emocijās, pajautā, ko viņš par tām domā, bet nesteidzini ar atbildi, dod viņam laiku padomāt.

2. Introverts prot “pasmaržot rozes”

Citiem vārdiem sakot, introverti bērni prot dzīvot tagadnē un izbaudīt pašreizējo mirkli, novērtēt sīkumus, detaļas, kurām ekstraverti paiet garām, nepagriežot galvu. Bieži vien šādiem bērniem pat nav jāiziet no mājas, lai atrastu interesantu nodarbi. Viņi bauda nesteidzīgo dzīves ritmu un lielu nozīmi piešķir vienkāršiem priekiem.

Ko darīt: nesmejies par sava mazā introverta spēju izbaudīt nesteidzīgu pastaigu, telts celšanu no segas, attēlu izkrāsošanu.

Atrodi laiku izrauties no ikdienas steigas un padalies miera mirklī ar bērnu. Mūsu mazie introverti atgādina, ka dzīve sastāv tieši no šādiem mirkļiem.

3. Introvertiem patīk mācīties

Viņiem ir patiesas slāpes pēc zināšanām, taču skolā trokšņainu, aktīvu klasesbiedru ielenkumā tās ir grūti izrādīt. Universitātē viņiem būs vieglāk: tur apmācības sistēma vairāk atbilst introvertam raksturam. Daudzi introverti labi raksta.

Parasti viņi daudz lasa. Viņiem patīk lasīt skaļi vai klausīties, kā lasa. Viņi risina pastāvīgu iekšējo dialogu un salīdzina iegūto informāciju ar savu viedokli un reakciju.

Publicitātes foto

Ko darīt: veicini un attīsti viņa interesi par mācīšanos. Bez pastāvīga informācijas pieplūduma, kas dod impulsu domāšanai, bērns var sākt garlaikoties un pat iekrist depresijā. Ved viņu uz bibliotēku un nesteidzini, izvēloties grāmatas.

Pārrunā ar viņu grāmatas un filmas. Ļauj saprast, ka tā nav tikai izklaide, bet arī līdzeklis, kā iepazīt apkārtējo pasauli un sazināties ar to. Palīdzi atrast grāmatas un filmas, kas viņu interesē.

Reklāma
Reklāma

4. Introvertiem piemīt nestandarta domāšana

Introverti bērni prot radoši risināt problēmas. Parasti viņi klausās un aptver visu informāciju, kādu laiku to pārdomā un visbeidzot sniedz negaidītu, bet parasti pamatotu atbildi. Bērni analizē apstākļus savas individuālās domāšanas kontekstā, bieži paužot svaigas un oriģinālas idejas.

Ko darīt: visos iespējamos veidos rosini mazuļa radošo domāšanu.

Lūdz viņa viedokli par dažādiem jautājumiem. Konsultējies par problēmām, ar kurām saskaries. Ja viņam ir nepatikšanas, meklējiet radošu ceļu pie nestandarta risinājuma. Piemēram, palūdz bērnam uzzīmēt attēlu, sacerēt stāstu, dzejoli, lugu vai dziesmu par to, kas viņu satrauc.

5. Introverti – radošas personības

Radošums ir nestandarta domāšanas tuvs radinieks. Ne bez iemesla introvertu vidū ir daudz rakstnieku, mākslinieku, dejotāju, aktieru, mūziķu. Radošs cilvēks pasauli uztver kā milzīgu mozaīku. Apvienojot tās elementus savā veidā, viņš rada ko jaunu un neparastu.

Foto: pexels.com

Ko darīt: veicini mazā introverta radošumu. Pērc viņam krāsas, zīmuļus, plastilīnu un nebaidies no netīrumiem. Lai viņš spēlē mūzikas instrumentus – nebaidies no trokšņa. Ļauj bērnam fantazēt – nekritizē viņu. Centies ieinteresēt viņu dejot, dziedāt vai spēlēt teātri. Brauciet uz muzejiem, koncertiem, izrādēm –lai viņš redz pēc iespējas vairāk radošās izpausmes veidu.

6. Introvertiem ir augsta emocionālā inteliģence

Viņi labi pārzina savas jūtas. Bet vecāki ne vienmēr to saprot, jo šādu bērnu emocionālās reakcijas ir novēlotas. Kad kas notiek, introverts bērns ārēji izskatās mierīgs, bez emocijām un pat neizlēmīgs.

Patiesībā viņš paņem pauzi, lai tiktu skaidrībā ar jūtām un emocijām, izprastu notikuma būtību, apdomātu un izstrādātu nepieciešamo reakciju, ņemot vērā iespējamās sekas. Introverti agri attīsta spēju formulēt morālus spriedumus; viņi var būt gudrāki, nekā pēc saviem gadiem vajadzētu būt.

Izprotot savas jūtas, viņi parasti spēj just līdzi, iejusties otra cilvēka ādā.

Ko darīt: kā nākas novērtē viņa attīstītās jūtas. Ja viņš jautā par tavām jūtām, atbildi godīgi, lai neizkropļotu viņa uztveri. Ja viņš ir laipns un dāsns pret citiem, uzslavē, ļaujot saprast, ka līdzjūtībair laba īpašība.

7. Introverti – dzimuši sarunu biedri

Jā, skolā un bērnu ballītēs nerunīgais bērns var izrādīties saturīgas sarunas meistars. Introverti ir dzimuši klausītāji. Viņi ir uzticami un atklāti, viņiem var pilnībā uzticēties. Viņi uzdod svarīgus jautājumus, nepārtrauc sarunu biedru, izsaka saturīgas piezīmes, atceras citu teikto un no pusvārda saprot mājienus.

Foto: Shutterstock

Ko darīt: slavē viņu prasmi klausīties, uzdot jautājumus un uzturēt sarunu. Uzsver atšķirību starp tukšu pļāpāšanu un godīgu, atklātu sarunu – patiesas draudzības pamatu. Palīdzi mazajam introvertam atrast draugus, kuri ar viņu var pārrunāt svarīgas tēmas.

8. Introvertiem nav garlaicīgi vienatnē ar sevi

Viņiem patīk un viņi augstu vērtē vienatni. Viņiem nav vajadzīgas aktīvas darbības, lai justos aizņemti. Introvertiem bērniem piemīt pārsteidzoša spēja koncentrēties un dažreiz vienkārši “atslēgties” no ārpasaules, iegrimstot kādā nodarbē.

Ko darīt: ļauj mazajam introvertam uzzināt, ka spēja vienatnē ar sevi negarlaikoties ir nenovērtējama dāvana. Tāds cilvēks ir patiesi brīvs, viņš nav atkarīgs no citiem. Tas ir pamats daudzām profesijām, kurās introverti var būt veiksmīgi.

9. Introverti ir pieticīgi, kautrīgi

Mūsdienās daudzi bērni iesaistīti “vulgārajā konkurencē” – sportā, visa veida televīzijas šovos, skaistumkonkursos. Iemesls ir vecāku slavas kāre, televīzijas un šovbiznesa ietekme. Introverti bērni nepiedalās ambīciju cīņā. Viņus nevilina pasaulīgā slava un prožektoru gaisma.

Viņi dod priekšroku skatītāju, nevis aktieru lomai. Pārmērīga interese par viņu personību var radīt pat fizisku diskomfortu. Lai arī piemērotā vidē un atbilstošā noskaņojumā viņi priecājas par citu uzmanību.

Ko darīt: cieni mazā introverta nevēlēšanos atrasties uzmanības centrā.

Vari viņam atgādināt, ka nav nekā slikta, ja nevēlies sevi demonstrēt visai pasaulei. Bet jāatceras, ka arī tādiem bērniem patīk, ja novērtē viņu sasniegumus, it īpaši, ja viņi paši uzskata panākumus par pelnītiem.

10. Introvertiem ir tendence uz veselīgiem ieradumiem

Ekstraverti bieži vien nespēj palēnināt trako dzīves tempu un atjaunot spēkus. Introverti neizdeg tik ātri, jo izvēlas nesteigties. Tas ir viens no viņu ilgmūžības iemesliem. Introvertās rakstura iezīmes, piemēram, uzticamība, konsekvence, neatlaidība, elastība, godīgums, godkāres trūkums, principa “vispirms domā, tad dari” ievērošana palīdz viņiem saglabāt veselību.

Ko darīt: atbalsti mazā introverta vēlmi ievērot veselīgus ieradumus. Introverti bērni bieži dodas gulēt agri, un tāds miegs palīdz atjaunot spēku. Viņi labprāt ievēro veselīga uztura noteikumus, ja saprot, kāda ir to jēga.

11. Introverti prot draudzēties

Viņi ir uzticīgi, gādīgi, līdzjūtīgi, saprotoši. Lieliski klausītāji. Tas viņus padara par patiesi nenovērtējamiem draugiem. Introvertam nav tik viegli satuvināties ar citu cilvēku, bet, ja tas notiks, attiecības būs stipras un ilgas. Viņiem nav tieksme uz konfliktiem un sāncensību, kas posta bērnu draudzību. Viņiem ir maz draugu, bet tos viņi sargā un novērtē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.