11 fakti, ko tu nezināji par optiskajām saulesbrillēm 0
Ar straujiem soļiem tuvojas vasara, kad gandrīz katru dienu nēsājam saulesbrilles, lai aizsargātu acis pret saules izstarotā UV starojuma. Cilvēkiem, kuri jau nēsā optiskās brilles šis laiks var sagādāt problēmas, lai gan ir iespējams brilles nomainīt pret lēcām un nēsāt saulesbrilles, kā arī izvēlēties optiskās brilles ar tonējošiem stikliem, nozares speciālisti piedāvā vēl ērtāku iespēju, kā pasargāt savu redzi – optiskās saulesbrilles, par kurām vairāk skaidro “Vision Express” galvenā optometriste Jeļena Stūriška.
1. Ja izvēlas konkrētu briļļu ietvaru, tajā viennozīmīgi var ievietot tonētās lēcas ar optiku un gala rezultāts izskatīsies līdzīgs saulesbrillēm. Grūtības var sagādāt gala rezultāta iztēlošanās, jo brilles nebūs ar ierastajām caurspīdīgajām lēcām, bet gan ar tumšākām.
Savukārt izvēloties optiskās saulesbrilles uzreiz iespējams iztēloties un novērtēt koptēlu, taču var gadīties, ka ne visās saulesbrillēs varēs ielikt nepieciešamo optisko stiprumu,vai arī sarežģītākos gadījumos būs nepieciešamas īpašas (varbūt – liektās) lēcas.
2. Ja cilvēkam nepieciešama redzes korekcija, bet viņš vēlās tonēt briļļu lēcas, izgatavošanas laiks būs atkarīgs no lēcu stipruma.
3. Optiskās saulesbrilles Latvijas klientu vidū nav ļoti izplatītas. Pasūtot optiskās brilles klienti daudz biežāk izvēlas “hameleona tipa” lēcas, vai otras optiskās brilles ar tonējumu, jo plašā ietvaru izvēle ļauj piemeklēt tādu briļļu ietvaru, kas rezultātā izskatīsies pēc saulesbrillēm. Tiem, kuriem ikdienā ir nepieciešama redzes korekcija, ir dzirdējuši par to, kas ir optiskās saulesbrilles, jo bez redzes korekcijas (ar parastām saulesbrillēm) gluži vienkārši nespēj skaidri redzēt.
4. Optiskās saulesbrilles vairumā gadījumu izvēlas gados jaunāki cilvēki. Īpaši tie, kuri bieži vada auto vai ilgstošāk saulainā laikā atrodas ārā. Vīrieši vairumā gadījumu izvēlas optiskās saulesbrilles ar polarizētajām lēcām, savukārt, sievietes lielāku uzmanību velta tieši tonējuma krāsai. Vecāka gada gājuma cilvēki jau sākotnēji izvēlas ietonēt optiskās tāluma brillēs tā, lai arī ieejot telpā, varētu tās turpināt lietot. Proti, izvēlas universālāk lietojamas brilles.
5. Ja bērnam nepieciešama redzes korekcija, un bieži pavada laiku ārā, optiskās saulesbrilles ir ļoti labs risinājums. Ļoti lielai daļai vecāku tā nav pirmā izvēle, jo bērniem diezgan dinamiski mainās tas, kāda stipruma brilles nepieciešamas, kā arī tas nozīmē, ka nepieciešams iegādāties gan parastas optiskās brilles iekštelpām, gan – optiskās saulesbrilles.
6. Pats svarīgākais – lai saulesbrilles ir ar UV aizsardzību. Būtisks faktors ir arī tonējuma krāsa. Arī tas, cik tās ir individuāli piemērotas un ērtas. Ja tās ir pārāk vaļīgas, un slīd nost no acīm, tās nespēs efektīvi pasargāt acis no kaitīgā saules UV starojuma.
7. Līdzīgi kā izvēloties parastas saulesbrilles bez optikas – galvenais kvalitātes rādītājs, kam jāpievērš uzmanība – vai brilles spēs pasargāt no UV starojuma. Vienkārši tumši tonētas brilles bez UV aizsardzības acīm var tikai kaitēt. Ja nav pārliecības par to, vai jūsu brilles acis pienācīgi aizsargā, to var noskaidrot optikas salonos.
Tāpat, papildus funkcija ir iestrādāts polarizācijas efekts, tas noņem atspīdumu no horizontālām virsmām (atrodoties pie atklātiem ūdeņiem vai vadot auto).
Mūsu klimatiskajos apstākļos pilnībā pietiek, ja saulesbrillēm ir UV aizsardzība. Jāpiebilst, ka lielākā daļa no UV starojuma ir robežās no 400 – 320 nm (tā sauktais UVA starojums).
8. Pasūtot brilles internetā, garantijas nekad nav, ir jāpaļaujas uz konkrētā pārdevēja godprātīgumu. Tomēr, optometriste aicina ņemt vērā, ka bez briļļu piemērīšanas, iegādātās brilles var nebūt piemērotas, un pat sagādāt vilšanos.
9. Optiskās saulesbrilles var nodrošināt tik pat labu optisko kvalitāti kā “parastās” redzi koriģējošās brilles. Viss atkarīgs no izvēlētā saulesbriļļu modeļa, nepieciešamajiem stiprumiem un atbilstoši optisko lēcu materiāliem un pārklājumiem. Ja visus šo faktorus ņem vērā, apvienojot tos rezultāts būs labs.
10. Fotohromās brilles sarunu valodā mēdz saukt par “hameleoniem”: tās maina lēcu krāsu atkarībā no UV starojuma daudzuma. Ir arī tādas, kas reaģē uz gaismas intensitāti – spožumu. Proti, atrodoties telpās, šo briļļu lēcas ir gaišas (caurspīdīgas), bet izejot saulesgaismā, lēcas kļūst tumšas.
Fotohromās brilles speciāliste iesaka izvēlēties ikvienam, sākot no bērnības līdz pat sirmam vecumam. Pārsvarā tās izvēlas, jo ne vienmēr ir ērti ikdienā nēsāt līdzi divas brilles: redzi koriģējošās brilles un saulesbrilles. Ļoti bieži šādas brilles izvēlas autovadītāji, kā arī cilvēki, kuriem daudz laika sanāk pavadīt gan iekštelpās, gan ārā.
11. Ar ko atšķiras tonētās no polarizētajām briļļu lēcām? Acu aizsardzību nodrošina UV starojuma aizsarg-filtrs. Tāds varbūt gan pilnīgi caurspīdīgās optiskajās brillēs, gan gaišākās un tumšākās tonētajās brillēs, gan arī polarizētajās.