Jozefs Šics
Jozefs Šics
Foto. REUTERS/Annegret Hilse

102 gadu vecumā miris par vismaz 3500 slepkavībām notiesātais nacistu koncentrācijas nometnes apsargs 45

102 gadu vecumā miris bijušais nacistu koncentrācijas nometņu apsargs Jozefs Šics, kuram pērn tika piespriests piecu gadu cietumsods, aģentūrai AFP trešdien pavēstījis kāds par lietu informēts avots.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Tiesa atzina Šicu par līdzdalībnieku vismaz 3500 slepkavībās, kas pastrādātas laikā no 1942. līdz 1945.gadam, kad viņš bijis Zaksenhauzenes koncentrācijas apsargs. Viņš bija vecākā persona, kas notiesāta par nacistu noziegumiem.

Šics tā arī nenonāca cietumā, jo nesagaidīja apelācijas instances spriedumu. Prāvas laikā viņš neko nenožēloja un apgalvoja, ka ir nevainīgs, jo “pilnīgi neko” nav nodarījis.
CITI ŠOBRĪD LASA

Laikā no 1936. līdz 1945.gadam Zaksenhauzenē bija ieslodzīti vairāk nekā 200 000 cilvēku, kuru vidū bija ebreji, čigāni, nacistu oponenti un geji. Vairāki desmiti tūkstoši ieslodzīto gāja bojā.

Vācijā 101 gadu vecam bijušajam Zaksenhauzenes uzraugam piespriests piecu gadu cietumsods

Vācijas tiesa 2022. gada 8. jūnijā tika piespriedusi piecu gadu cietumsodu 101 gadu vecajam bijušajam Zaksenhauzenes koncentrācijas nometnes apsargam Jozefam Šicam, kurš kļuvis par vecāko cilvēku, kas notiesāts par līdzdalību kara noziegumos holokausta laikā.

Šics strādāja par apsargu Zaksenhauzenes koncentrācijas nometnē Orānienburgā no 1942.gada līdz 1945.gadam. Tiesa atzina viņu par līdzvainīgu vairāku tūkstošu ieslodzīto slepkavībās.

Šics, kurš pašlaik dzīvo Brandenburgas federālajā zemē, tiesā noliedza vainu viņam izvirzītajās apsūdzībās. Viņš apgalvoja, ka neko neesot darījis un neesot zinājis par šaušalīgajiem noziegumiem, kas tika pastrādāti nometnē.

“Es nezinu, kāpēc esmu šeit,” tiesas prāvas noslēgumā pirmdien sacīja apsūdzētais.

Taču prokurori uzsvēra, ka viņš apzināti un labprātīgi piedalījies 3518 cilvēku slepkavībās, un pieprasīja piespriest viņam piecu gadu cietumsodu.

No 1936.gada līdz Otrā pasaules kara beigām 1945.gadā Zaksenhauzenes koncentrācijas nometnē kopumā pabija vairāk nekā 200 000 ieslodzīto. Viņu vidū bija gan nacistiskā režīma oponenti, gan ebreji un čigāni.

Desmitiem tūkstoši ieslodzīto nomira no smaga piespiedu darba, tika noslepkavoti, nogalināti medicīniskos eksperimentos, gāja bojā bada nāvē vai nomira no slimībām.

Prokuratūra apgalvoja, ka Šics palīdzējis izpildīt nāvessodu nošaujot padomju karagūstekņiem 1942.gadā un palīdzējis noindēt ieslodzītos ar gāzi “Zyklon B”.

Šicam tobrīd bija 21 gads.

Tiesas prāvas laikā Šics nāca klajā ar pretrunīgiem apgalvojumiem par savu pagātni, sakot, ka galvā valdot juceklis.

Vienā no prāvām simtgadnieks apgalvoja, ka lielāko daļu Otrā pasaules kara laika viņš strādājis par laukstrādnieku Vācijā. Taču vairāki vēsturiski dokumenti, kuros minēts viņa vārds, dzimšanas vieta un laiks, apstrīd šo apgalvojumu.

Reklāma
Reklāma

Pēc kara Šics tika pārvests uz ieslodzīto nometni Krievijā, bet pēc tam atgriezās Vācijā, kur strādāja par atslēdznieku un nodarbojās ar lauksaimniecību.

Tiesas prāvas laikā Šics atradās brīvībā. Prāva sākās 2021.gadā, bet vairākkārt tika atlikta Šica veselības stāvokļa dēļ.

Kopš Otrā pasaules kara pagājuši jau vairāk nekā 70 gadi, un Vācijas prokuroriem paliek arvien mazāk iespēju saukt pie atbildības personas, ka atbildīgas par nacistu režīma noziegumiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.