– Var taču arī esošie piensaimnieku kooperatīvi apvienoties kādā kopīgā stratēģijā? 12
– Protams, un tas būtu tikai apsveicami, bet Latvijas kooperatīvu īpatnība ir tāda, ka katrs pārsvarā gadījumu izveidojies nevis pats par sevi, bet atšķeļoties no kāda cita kooperatīva vai apvienības. Ar domu – iepriekšējā apvienība nespēja īstenot manas vēlmes un vajadzības, tāpēc veidošu savu. Un Latvijā ļoti liela loma ir atsevišķām personālijām, kuras arī nespēj apsēsties pie viena galda un saprātīgi izrunāt kopīgās lietas. Tā ir ļoti liela mūsu bēda un bremzējošais faktors.
– Kādas ir iespējas samazināt piena pašizmaksu, lai mazinātu pašreizējās piena cenas nestos zaudējumus?
– Savu saimniecību uzskatu par labi sakārtotu vidēju saimniecību ar optimālu energoefektivitāti, tāpat nedomāju, ka šķiežam naudu vai esam veikuši neapdomīgas investīcijas, un mūsu saražotā piena litra pašizmaksa ir ap 26 eirocenti. Pirms kāda laika bijām spiesti samazināt strādnieku skaitu, bet šobrīd vairs neredzu nekādas iespējas vēl kaut ko optimizēt. Patiesībā piena litra pašizmaksu 25–26 eirocentu robežās uzskatu par pilnīgi normālu pašizmaksu.
Zemāku – līdz 20–22 centiem – varbūt var dabūt, ja govis laiž piemājas ganībās, ja saimniecībā nav algotu strādnieku no malas, ja vēl kaut kā ieekonomē uz lopbarības rēķina. “Robežniekos” lopbarības izmaksas ir 17 centu uz litru piena. Atlikušajos astoņos deviņos centos ietilpst slaucēju alga, kredītu amortizācija un citas lietas, ko govs burtiski neapēd. Patiesībā tieši šie kredīti neļauj panākt zemāku pašizmaksu. Tā ka tiešām neredzu, uz kā rēķina to vēl varētu samazināt. Tiklīdz mēģinājām ietaupīt ar lopbarību, kritās izslaukumi – vēl pagājšgad slaucām virs 10 tonnām no govs, bet šogad tikai 9,6 t no govs gadā. Tas ir rezultāts tam, ka samazinājām proteīnu lopbarības devā. Dzirdējām ieteikumu, ka bez īpašām bažām var atļauties pāris nedēļu govīm nedot mikroelementus; pamēģinājām – tūdaļ palielinājās somatisko šūnu skaits, govju saslimstība. Nācās veikt govju brāķēšanu. Tā ka šie nav risinājumi. Esam darījuši arī lietas, ko citos apstākļos noteikti nedarītu. Piemēram, likvidējuši teles, kas ar pirmo vai otro reizi neapsēklojās. Tā esam tikuši pie apgrozāmajiem līdzekļiem vienam mēnesim. Izklausās cietsirdīgi, bet dažbrīd citas izejas nav. Diemžēl mēs neesam vienīgie, kas pieņem šādus lēmumus.