Foto: Unsplash

10 veidi, kā veiksmīgi tikt galā ar panikas lēkmēm 0

Neaizmirstiet, ka vienmēr ir veids, kā nomierināties brīdī, kad jūs ir piemeklējusi panikas lēkme. Iespējams, jūs būsiet pārsteigti, uzzinot, ka no panikas lēkmēm cilvēki cieš daudz biežāk, nekā jūs domājat.  Ja jūs stresa situācijās no tādām ciešat, ziniet, ka noteikti neesat vienīgais.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Pats galvenais – jācenšas “aizbiedēt” satraukumu un depresīvās domas. Kā uzskata psiholoģe un rakstniece, Melānija Grīnberga, tas, protams, jums nepalīdzēs tikt no šīs “kaites” vaļā pavisam un depresīvās domas tik un tā atkal kādreiz pie jums atgriezīsies, turklāt bieži vien – katra nākošā reize būs spēcīgāka, tomēr pastāv dažādi veidi, kas palīdz nomierināties.

Šos ieteikumus ir apstiprinājuši eksperti un psihologi. Lūk, daži no tiem:

1. Elpojiet

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmajā mirklī varētu šķist, ka šajā padomā taču nav nekā īpaša, taču, kad jūs pārņem panikas lēkme, kļūst grūti elpot. Koncentrējaties uz elpošanu, tas jums palīdzēs nomierināties. Roberts Kūpers, rakstnieks un zinātņu doktors, dara zināmu, ka elpošana palīdz jūsu asinīm piegādāt skābekli, kas savukārt palīdz atslābināties dažu sekunžu laikā.
Izdariet ieelpu uz 5, bet pēc tam izelpu uz 7, tā jūs varēsiet nomierināties, atslābināties un tikt vaļā no satraukuma.

2. Meklējiet atbalstu

Ja jūs regulāri piemeklē panika ir svarīgi par to runāt ar apkārtējiem cilvēkiem, kas varētu jūs atbalstīt tādos brīžos. “Pētījumi rāda, ka cilvēkiem, kas cieš no emocionālās panikas lēkmēm, ir daudz vieglāk tikt galā ar stresu, ja viņus atbalsta draugi un tuvinieki, kas tādos brīžos viņus var atbalstīt,” apgalvo psihoterapeits Bens Mārtins.

3. Domājiet pozitīvas domas

Emocionāls satraukums var parādīties, ja jūs par kaut ko esat norūpējies vai pārdzīvojat – ir jāprot no šīm domām tikt vaļā. Viens no veidiem – koncentrēties uz pozitīvo.
Ja jūs apzināti šādas sliktas emocijas “iemainīsiet” uz kaut ko patīkamu, ar laiku iemācīsieties to kontrolēt.

Foto: Pixabay

4. Izvairieties no kofeīna lietošanas

Ja jūs bieži nomoca satraucošas domas un jūs dzerat daudz kafijas vai gāzētos dzērienus – jums būtu jāierobežo šo produktu lietošana. “Ja jūs visu dienu jūtaties satraukts, turklāt vēl bieži ciešat no bezmiega, pievērsiet uzmanību, cik daudz kofeīna ikdienā jūs lietojat,” – saka Sjūzena Hāsa, veselīga dzīvesveida vēstnese.
Kofeīns ir stimulators, kas var pasliktināt panikas lēkmes un padarīt tās biežākas. Sekojiet kofeīna lietošanai, cenšaties to samazināt uzturā līdz minimumam, tas jums palīdzēs veiksmīgi tikt galā ar panikas lēkmēm. Tā vietā dzeriet daudz ūdens.

5. Dzeriet daudz ūdens

Vienmēr nēsājiet līdzi ūdens pudelīti, ja jūs mēdz piemeklēt panikas lēkmes. Daudzi cilvēki, kas no tā cieš, ir sapratuši, ka izdzerot glāzi vēsa ūdens, viņi ātrāk nomierinās. Bez tam, pieradinot sevi dzer pietiekoši daudz šķidruma ikdienā, jūs uzlabosiet savu veselību arī kopumā.

6. Centieties noskaidrot iemeslus

Panikas lēkmes nemēdz gadīties “tāpat vien”, tās kaut kas izprovocē. Viens no veidiem, kā tikt galā ar paniku – uzzināt, kas tieši tam ir par iemeslu. Bet ja jūs nesaprotat, kāpēc jūtat trauksmi, ir grūti nomierināties un ar katru reizi tas kļūst aizvien grūtāk.

Foto: Pixabay

7. Izgulieties

Labs miegs palīdz trauksmes sajūtu samazināt līdz minimumam. “Miegs, kas ir mazāks par 6 stundām diennaktī ir galvenais iemesls tam, kāpēc cilvēkus piemeklē panikas lēkmes. Trauksmainās domas var traucēt iemigt, bet ja jūs centīsieties izgulēties vismaz 8 stundas diennaktī, jūs manīsiet uzlabojumus,” skaidro ārste Hāsa.

Reklāma
Reklāma

8. Nodarbojieties ar sportu

Sports palīdzēs ne tikai cīnīties ar trauksmi un panikas lēkmēm, bet arī uzlabos jūsu pašsajūtu. Īpaši ieteicams sportot ārā, svaigā gaisā. “Veiksmes atslēgvārds ir kustība,” apgalvo Kūpers. “Dažkārt jums vienkārši nepieciešams “izlādēt” slikto enerģiju”.

9. Pieņemiet, ka ir lietas, ko nevarat kontrolēt

Pasaulē eksistē daudz tādu lietu, ko mēs nevaram kontrolēt. Piemēram, citi cilvēki vai noteiktas situācijas. Un tomēr mūsu spēkos ir valdīt pār savām emocijām un reakciju, kā mēs uztveram katru konkrēto situāciju.
“Atcerieties, ka dažkārt, mūsu spēkos ir kontrolēt tikai mūsu reakciju pret notiekošo. Ja jūs sakoncentrēsieties tam, jūs varēsiet kontrolēt arī to, kas jūs satrauc,” skaidro Eimija Morīna, rakstniece un psihoterapeite.
Ļoti bieži, panikas lēkmes notiek brīžos, kad jums liekas, ka jūs nekontrolējat situāciju. Fokusējieties uz to, ko jūs varat kontrolēt un atlaidiet to, ko nevart. Tas palīdzēs tikt galā ar trauksmi, kad jutīsiet tās tuvošanos.

Foto: Pixabay

10. Atrodiet savu “cīņas metodi”

Tas ir veids, kā jūs cīnaties ar savu panikas lēkmi. “Esiet tas, kas jums tajā brīdī dara prieku, domājiet par to, kas jūsu sirdij liek pasmaidīt,” iesaka ārste Reilijs Makalisters.
Tā var būt zīmēšana, dziedāšana, sports, maltītes gatavošana vai jebkāda cita nodarbošanās, kad aizņem jūsu prātu un ir jums tīkama.

Sagatavots pēc ārzemju preses materiāliem

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.