10 veidi, kā atteikties aizdot naudu 1
Reizēm, kad draugiem un radiniekiem pietrūkst naudas, viņi pēc palīdzības vēršas pie mums un mēs aizdodam noteiktu summu. Bet ne visiem patīk ar to noņemties: kāds var aizmirst, ka reiz aizņēmies un kāds nesteidzas parādu atmaksāt. Tāpēc ir svarīgi zināt metodes, kā atteikties aizdot naudu.
Slikts ieradums
Pat mūsdienu tehnoloģiju laikmetā, kad pastāv citi naudas iegūšanas veidi (kredīts, overdrafts utt.), daudzi cilvēki aizņemas no draugiem vai radiniekiem. Pārsteidzoši, bet viņi bieži vien saņem labu algu. Iespējams, ka viņi vienkārši nezina, kā pareizi rīkoties ar naudu, un tērē to pilnīgi nevajadzīgām lietām.
Ja kādu dienu pateiksi šim cilvēkam “nē”, viņš apjuks un jutīsies aizskarts un apvainots. Diemžēl ar laiku nekas nemainās, cilvēks pat pierod visu laiku aizņemties. Tātad, lai atteiktos aizdot, tev būs jāizrāda drosme!
Tomēr ne viss ir tik vienkārši: pateikt “nē” parasti ir ļoti grūti, jo patiešām nevēlies aizvainot. Kā atbildēt cilvēkam, kas pastāvīgi aizņemas naudu, lai attiecības ar viņu nepasliktinātos?
Kā atteikt “mūžīgajam” parādniekam?
10 pārbaudīti veidi
Situāciju var mainīt, izvēloties no šīm iespējām tieši jums noderīgo.
1) Pastāsti lūdzējam, ka pats drīzumā plāno iztērēt ievērojamu naudas summu (piemēram, par dārgu santehniku vai ceļojumam).
2) Saki, ka pats esi parādnieks un drīz vien tev bankā jāsedz kārtējais maksājums. Visbiežāk šī metode darbojas ļoti labi.
3) Alternatīva iespēja – saki, ka tava nauda glabājas bankas depozītā.
4) Pastāsti, ka burtiski nupat aizdevi lielu naudas summu citam draugam, un vairāk diemžēl nav ko aizdot.
5) Samelo, ka visa nauda ir pie otras pusītes un tā neļaus to aizdot.
6) Ja viņš tev nav atdevis iepriekšējos parādus, tad atgādini to un saki, ka tāpēc vien nevari aizdot.
7) Pavērs situāciju otrādi: saki, ka tieši gribēji aizņemties no viņa.
8) Pieprasi sastādīt līgumu un maksāt procentus! Daudzi cilvēki atturas no dokumentētiem parādiem.
9) Remonts – tas prasa tik milzīgus izdevumus! Tas jau nekas, ka nākamajos piecos gados tu nemaz neplāno pārlīmēt tapetes un iegādāties jaunas mēbeles. Tikai pasaki, ka remonts drīz vien sāksies un naudu aizdot nevari.
10) Ārkārtējos gadījumos saki, ka principā neaizdod naudu nevienam.
Kā neaizvainot, atsakot aizdevumu?
Tavi stāsti par pienācīgiem ienākumiem nesola neko labu, tikai parāda potenciālajam parādniekam, ka tu pilnībā spēj aizdot viņam nepieciešamo summu. Labāk, ja par patiesajiem ienākumiem zina ļoti maz cilvēku, piemēram, tu un partneris (partnere). Tā ietaupītā nauda nenonāks svešās rokās.
Turklāt, sakot, ka tagad tev nav brīvas naudas, aizsargāsies pret nevajadzīgām parādu problēmām. Cilvēkiem var palīdzēt arī citos veidos – nopirkt pārtiku, aizvest, kur vajag utt. “Mūžīgais” parādnieks atteiksies no tādas palīdzības, jo viņa galvenais mērķis ir iegūt noteiktu naudas summu. Tomēr šādā veidā tu pierādīsi, ka neesi vienaldzīgs un tas tikai uzlabos attiecības ar šo cilvēku.
Starp citu, atsakot aizdevumu, varbūt vari ieteikt kādu veidu, kā nopelnīt vajadzīgo summu. Tāda palīdzība arī uzlabos jūsu attiecības, jo norāda uz patieso vēlmi palīdzēt.
Alternatīva – iesaki kādu banku, kurā aizņemties vai tīmekļa vietni, kas ļauj dažu minūšu laikā un bez jebkādām problēmām aizņemties vajadzīgo summu.
Ja minētie padomi nepalīdz, un nevari atteikties aizdot, atceries vienu svarīgu noteikumu: dot tik daudz naudas, cik esi gatavs force majeure apstākļos pazaudēt, nesabojājot attiecības ar draugu vai tuvo cilvēku.
Protams, situācijas ir atšķirīgas, un dažos gadījumos noteikti vajadzētu palīdzēt. Tad palīdzi cilvēkam un viņš ilgus gadus atcerēsies tavu laipnību un dāsnumu.