10 tūkstoši eiropiešu varēs būt brīvprātīgie dažādās pasaules vietās 0
Eiropas Komisija kopš 2011. gada ir sagatavojusi augsni Eiropas Brīvprātīgo korpusam, īstenojot eksperimentālus projektus, ko finansēja Komisijas humānās palīdzības organizācija “ECHO”.
Pašlaik apmācīti Eiropas brīvprātīgie darbojas vairāk nekā 30 valstīs. Viena no viņiem ir Anje Linča, kas Kergontepā (Tadžikistāna) rūpējas par bērnu izglītību, sadarbojoties ar organizācijas “Glābiet bērnus” Lielbritānijas nodaļu. Otra ir Olīvija Defrēna, brīvprātīgā no Francijas Sarkanā Krusta, viņas darbs ris Klusā okeāna salu valstī Vanuatu. Taču ir vēl daudz tādu eiropiešu, kas labprāt kā brīvprātīgie iesaistītos ES humānās palīdzības aktivitātēs, ja vien varētu.
Pagājušajā mēnesī Eiropas Komisija paziņoja par saviem plāniem attīstīt visaptverošu iniciatīvu, kas laikā no 2014. līdz 2020. gadam apmēram 10 tūkstošiem eiropiešu radīs iespēju kā brīvprātīgajiem piedalīties humānās palīdzības projektos visā pasaulē.
Tā kā organizācijām, kuras sniedz humāno palīdzību, nepieciešami labi sagatavoti cilvēki, lai palīdzētu cīnīties ar sabiedrībai uzbrukušajām nelaimēm, ir sagatavota ES brīvprātīgo apmācības programma un noteikti standarti šajā jomā. Iecerēts, ka Eiropas standartus papildinās sertifikācijas mehānisms, ko atzīs palīdzības sniegšanas organizācijas.
Minētās iniciatīvas mērķis ir arī savest kopā brīvprātīgos un organizācijas no dažādām valstīm kopējos projektos.
Ko paredzēts darīt
Laikā no 2014. līdz 2020. gadam šajā programmā tiks apmācīti apmēram 10 tūkstoši eiropiešu – palīgi humānās palīdzības organizācijām. Tiks izveidota ES brīvprātīgo palīdzības sniedzēju saziņas vietne tīmeklī, lai viņiem būtu iespēja sazināties visā humānās palīdzības sniegšanas periodā.
Vēl 10 tūkstoši eiropiešu tiks iesaistīti palīdzībā brīvprātīgajiem un organizācijām, strādājot mājās ar datoru, piemēram, viņi varēs tulkot tekstus, veidojot grafiskus attēlus, sniegt padomu un atbalstu.
Brīvprātīgie var būt vismaz 18 gadus veci, ES (vai citu sistēmā piedalošos Eiropas valstu) pilsoņi vai pastāvīgie iedzīvotāji. Tie var būt entuziasti, kas vēlas izmēģināt spēkus humānās palīdzības jomā, pensionāri, kuri vēlas palīdzēt ar savām īpašajām zināšanām, nozares speciālisti.
Paredzēts, ka mācības un darba lauks būs atkarīgi no brīvprātīgā pieredzes un kompetenču līmeņa. Katrā ziņā nepieredzējuši brīvprātīgie netiks sūtīti dalībai humānās palīdzības projektos, kur var būt draudi drošībai.
ES sertificēs organizācijas, kas atbilst Eiropas standartiem brīvprātīgo vadībā. Organizācijas savukārt meklēs piemērotus projektus un pieteiksies dotācijām, kas ļaus izmantot ES brīvprātīgo darbu.
Paredzēts, ka Eiropas Brīvprātīgo korpuss būs pilnībā spējīgs darboties, sākot ar 2014. gadu. Laikā no 2014. līdz 2020. gadam tam būs atvēlēts vairāk nekā 200 miljonu eiro liels budžets – pietiekami, lai lielas idejas radītu lielas pārmaiņas.