10 ticējumi par gada maģiskāko nakti: no spējas kļūt neredzamam līdz prasmei atrast apslēptus dārgumus 1
Mūsdienās papardes zieds ir tēlains apzīmējums mīlestības izpausmei kopā ar mīļoto cilvēku, tomēr sensenos laikos papardes ziedam un tā meklēšanai bija piedēvēta daudz plašāka nozīme – tas bija maģisks rituāls, kurš īpaši bija arī jāveic. Turklāt papardes zieda atradējs tika “apbalvots” ar dažādām neparastām un pat maģiskām īpašībām.
1. Jelgavas pusē cilvēki ticējuši, lai iegūtu laimi visa mūža garumā, papardes zieds ir nevis jāglabā sev klāt vai jānes mājās, bet gan jāapēd.
2. Viens no maģiskākajām īpašībām, kāda tika piedēvēta papardes ziedam bija spēju kļūt neredzamam. Atrastais zieds bijis jāieliek kurpēs un tad varot iet visur, kur vēlies – neviens tevi nedzird un neredz.
3. Tāpat ticēja, ka papardes zieda atradējam pēc tam piemīt spēja sajust un atrast apslēptu mantu.
4. Ja papardes ziedu nēsāja sev līdzi – tas pasargāja no visvisādām nelaimēm.
5. Ticēja, ka papardes ziedu var nozagt velns un kopā ar to – arī iegūto veiksmi, tāpēc papardes zieds bija jāglabā cieši jo cieši vai vēl labāk, jāiekaļ krustiņā, lai velns nezinātu, kur to meklēt.
6. Papardes zieda meklēšanai bija īpaši jāgatavojas – velni, raganas un citi mošķi arī vēlējās savā īpašumā to iegūt, tāpēc tas bija no tiem sākumā jāpasargā. Atrodot papardes ziedu, tam apkārt bija jāapvelk riņķis – lai mošķi nevarētu pie tā piekļūt. Tad jānoplūc, kārtīgi jānoslēpj un jāiet uz māju.
7. Dažos novados ticēja, ka, lai tiktu pie papardes zieda, zem krūma ir jānoliek zīda lakatiņš. Tad paparde nobirdināja savas asaras (ziedus) uz tā.
8. Vēl bija ticējums, ka dodoties meklēt papardes ziedu, kurpes jāvelk otrādi – ar papēžiem uz priekšu, tad zieda meklēšana vainagosies panākumiem.
9. Gan teikās, gan ticējumos vēstīts, ka paparde zied vienu reizi gadā – tieši Jāņu naktī un pusnaktī.
10. Daudzos ticējumos vēstīts, ka papardes ziedu var izmantot zīlēšanai. Teikts, ka šajos rituālos, izmantojot tikko plūktu papardes ziedu, nākotni var ieraudzīt ļoti skaidru.