10 soļi, kā padarīt māju drošāku mazulim 0
Mazs bērns mājas iekārtojumā ievieš virkni korekciju. Padarīt māju drošu mazulim – tas ir pārdomāts, rūpīgs darbs, kas prasa no vecākiem gana daudz līdzekļu un laiku. Piedāvājam desmit potenciāli bīstamākās vietas un risinājumus to novēršanai.
Nr.1 Skapīšu durvis un atvilktnes
Reti kurš skapīša vai atvilktnes saturs ir piemērots maza bērna revīzijai. Tur atrodas sīki priekšmeti, ar kuriem bērns var aizrīties, vai asi virtuves un sadzīves instrumenti, plīstošas lietas, sadzīves ķīmija, kas rada risku saindēties. Visbīstamākā ir sadzīves ķīmija, kuru mediķi iesaka glabāt aiz atslēgas. Visdrošāk to glabāt pašā augšējā plauktā un pielikt atslēgu (mēbeļu veikalos skapīša un atvilktņu atslēgu piedāvājums gana plašs). Lai arī cik labs ir skapīša durvju vai atvilktņu fiksators jeb bloķētājs, vienmēr var kādam aizmirsties to uzlikt, tas var saplīst (jo izgatavots no plastmasas) vai gadīties kāda cita neparedzama situācija, kad bērns piekļūst viņam aizliegtā vietā.
No drošības sistēmām tieši atvilktņu un skapīšu durvju fiksatori ir visplašākā klāstā. Ražotāji piedāvā dažādus risinājumus, kā nofiksēt durtiņas, lai tās nevarētu atvērt bez fiksatora saspiešanas vai drošības uzmavas noņemšanas. Lielākoties fiksatori ir viegli uzstādāmi. Vecākiem visērtāk lietojami tādi, kas atslēdzas ar magnētu, bet tie ir arī visdārgākie (10 un vairāk eiro par diviem aizsargiem).
Svarīgi
Lai arī tik daudz stāstīts, ka nedrīkst ķīmiskas vielas liet limonādes pudelēs, teju katru mēnesi ziņās varam lasīt, ka atkal kāds bērns iedzēris logu mazgājamo šķidrumu vai citu kodīgu vielu no kolas pudeles, jo gribējis padzerties.
Nr.2 Durvis
Durvīm visbiežāk tiek uzlikti krampīši vai kādas slēdzenes, lai vannasistabā un tualetē neviens netraucētu. Svarīgi izvēlēties tādu augstumu, lai bērns pats nevarētu sevi ieslēgt no iekšpuses.
Durvīs ievērti pirksti – tas ir sāpīgi… Bet durvju ciet un vaļā vēršana ir tik interesanta spēle! Ja ir vairāki mazi bērni, risks, ka viens otram ievērs durvīs pirkstus, daudzkārt palielinās. Tāpēc ražotāji jau vairākus gadu desmitus piedāvā efektīvus, nedārgus risinājumus.
Nr.3 Logi un balkons
Bīstami ir logi un balkona durvis, īpaši, ja dzīvo augstāk par pirmo stāvu. Ideāli, ja logus var atvērt vēdināšanas režīmā. Ja tādas iespējas nav, visvieglākais risinājums – noņemt logiem rokturus, lai bērns nevar atvērt. Ir nopērkams arī speciāls logu bloķētājs.
Nr.4 Kāpnes un kamīns
Kamēr mazuļi rāpo un mācās staigāt, noder drošības sētiņas, kas veikalos pieejamas dažādos augstumos, izmēros, formās, ar iespēju pievienot papildu posmus un pagarināt. Ērti lietot tādus drošības vārtus, kas veras abos virzienos, ir aprīkoti ar dubultas drošības slēdzeni, automātiski aizveras, ja atstāti vaļā. Ir ražotāji, kas piedāvā konstrukciju, kuras uzstādīšanai nevajag urbt caurumus durvju ailās. Atkarībā no tā, cik viegli lietot drošības vārtus, atšķiras to cena (30–65 eiro). Drošības vārti ir labs risinājums, lai pasargātu mazuli no apdedzināšanās pie sakarsušām kamīna, krāsns un plīts durtiņām.
Svarīgi
Starp kāpņu vai balkona reliņiem attālums nedrīkst būt lielāks par 10 centimetriem, citādi mazulis var izbāzt galvu un iesprūst vai pat izkrist cauri.
Nr.5 Rozetes
Mazuļi mēģina elektrības rozešu caurumos iebāzt gan pirkstus, gan zīmuļus, gan matu sprādzes. Labi, ja rozetes ir ražotas ar drošības mehānismu, proti, elektrība pienāk tikai tad, ja vienlaikus iespiež kontaktdakšu abos caurumos. Ja tādas nav, lieti noder speciālās drošības rozetes. Pieejami divi veidu aizsargi: ar speciālu atslēdziņu un tādi, kas atverami, pagriežot aizsargu pulksteņa rādītāju virzienā, kas lietošanā ērtāki.