10 gudri padomi agrai zemeņu ražai 0
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Kamēr citiem zemenes dārzā vēl tikai sāk ziedēt, Dobelē, Dārzkopības institūtā, jau ogas ēd vairākas nedēļas. Protams, tās audzētas zem seguma. Taču to nav grūti izdarīt arī mazdārziņā.
1. Īstā šķirne. Kā piemērotāko pirmās ražas ieguvei Dārzkopības institūtā stāda ļoti agro šķirni ‘Flair’.
Mazdārziņā varētu izvēlēties arī tā saukto remontanto šķirņu (ražo visu sezonu, vairākkārt) zemenes. Lielākiem apjomiem tās īsti neder, jo laba raža ir tikai pirmā un ap to pašu laiku kā citām zemenēm. Taču pēc tam ogu nav tik daudz, lai tam būtu komerciāla nozīme.
2. Stāda rudenī. Agrās ražas noslēpums ir tas, ka zemeņu stādi kastītēs tiek sastādīti jau iepriekšējā gada augusta beigās. Pa rudeni zemenes pagūst labi iesakņoties. Tādēļ, tiklīdz siltumnīcā kļūst siltāks, tajās ienestās zemenes ir gatavas startam.
Daudzi lielaudzētāji agrās ražas ieguvei paredzētās zemenes (speciāli sagatavoti frigo stādi) stāda pavasarī, taču tad raža par dažām nedēļām kavējas, jo paiet laiks, kamēr zemenes iesakņojas.
Jo attīstītāka sakņu sistēma, jo augs labāk var iznest ogu ražu.
3. Ienes martā. Kastītēs sastādītās zemenes pa ziemu atstāj ārā. Marta sākumā tās sanes siltumnīcā. Dārzkopības institūtā zemenes audzē neapkurināmā siltumnīcā.
4. Sargā no sala. Teorētiski siltumnīcā gaisa temperatūra nedrīkstētu noslīdēt zem nulles, kad zemenes sāk augt un veidojas ziedpumpuri, sākas ziedēšana. Taču neapkurināmā siltumnīcā to nevar nodrošināt. Piemēram, šogad bija brīdis, kad ārā bija -12 grādu, bet iekšā -6 grādi. Diemžēl pirmie pumpuri apsala, taču pārējie izturēja. Augi ierieš pumpurus ar rezervēm, un raža ir laba tik un tā.
5. Salnās apsedz. Lai mazinātu sala bojājumus, zemenes apsedz ar agrotīklu. Mazdārziņā zemenes var īpaši ietīt un palutināt vismaz bargu salnu naktīs. Ja ir iespēja apsildīt būdiņu, par labu ražu nav jābēdā.
6. Izvēlas traukus. Stādīšanai Dobelē izraudzītas 20 litru kastes, katrā ir četri stādi. Šāda trauka un stādu skaita proporcija izmēģinājumos atzīta kā vislabākā. Kastu vai seguma krāsas izvēlei siltumnīcā ir nozīme. Tumšās krāsas ātrāk iesilst pavasarī, taču vasarā pievelk saules starus un rada neciešamu karstumu, arī saknes melnajos podos pārāk sakarst. Dārzkopības institūta siltumnīcā grīda ir noklāta ar melno ģeotekstilu, no paletēm sakrauti plaukti, kas apklāti ar plēvi. Augi stādīti baltās kastēs.
7. Mitrums un barība. Zemenes laista un mēslo līdzīgi kā dārzā. Taču traukos stādītajām svarīgs ir pareizais mitruma režīms. Tās nedrīkst iekaltēt vai pārlaistīt. Mēslošanai mazdārziņā visdrošāk izvēlēties speciālos, zemenēm paredzētos mēslojumus, lietojot, kā noteikts pamācībā.
8. Laista dažādi. Stādījumi Dobelē ir aprīkoti ar pilienlaistīšanas sistēmu. Speciāliste iesaka izvēlēties pilienveida caurulītes – tā sauktās ūsas, jo šāds aprīkojums ir gan lētāks, gan labāks (nemēdz aizsērēt kā caurules ar caurumiņiem, mitrums nokļūst tieši pie auga).Taču mājas apstākļos ūdeni, protams, var piegādāt ar lejkannu.
9. Pārvieto ārā. Kad agrākās ogas apēstas, salnas mitējušās, kastes ar zemenēm var nest dārzā un siltumnīcu atbrīvot citu augu stādīšanai. Arī dārzā zemenes vēl dos pa ogai. Noražojušos stādus var stādīt atpakaļ dobē, jo nākamgad tās tur dos labu ražu. Jau noražojušos cerus kastēs neatstāj, jo atpakaļ siltumnīcā steidzināšanai tās nest nevar – nebūs cerētā efekta. Var arī izgāzt komposta kaudzē, ja zemeņu dobē pietiek.
10. Audzē stādus. Nākamajam gadam agro ogu steidzināšanai kastēs stāda jaunus augus. Ja kārojas agro zemeņu, der izveidot speciālu dobi, kur audzēt stādus agrajai ražai.
KONSULTĒJUSI DĀRZKOPĪBAS INSTITŪTA PĒTNIECE IEVA KALNIŅA