10 lietas, kā savus bērnus audzina lieliski vecāki 4
Ikviens no mums vēlas dot savam bērnam vislabāko, taču, kā audzināt savu atvasi, lai tu varētu sevi nosaukt par lielisku vecāku? Ieklausieties speciālistu apkopotajā pieredzē!
1. Dariet to, ko esiet nodomājis darīt
1) Neizvirziet noteikumus, kurus nepieprasiet bērniem ievērot vienmēr; 2) Turieties cieši pie savas apņemšanās. Bērniem ir svarīgi zināt – tu domā to, ko saki. Tas veido uzticību un cieņu pret vecākiem.
2. Uzslavējiet bērnus
Bērni patiešām vēlas iepriecināt savus vecākus un vēlas sagaidīt konstruktīvu, pozitīvu reakciju. Mēs, vecāki, bieži vien daudz laika un enerģijas veltām, lai norādītu, ko bērni varētu darīt labāk. Svarīgi šos vēstījumus līdzsvarot ar atzinīgiem vārdiem par to, ko bērni jau dara labi. Tāpat ka pieaugušie bērni vēlas tikt novērtēti.
Kad mēs slavējam savus bērnus, svarīgi būt konkrētam. Tā vietā, lai vienkārši pateiktu „Labs darbs!”, padomājiet tieši, ko jūs gribat novērtēt un pasakiet bērnam to. Piemēram, „Man patiešām patika, cik mierīgi un pacietīgi tu izturējies pret savu mazo māsiņu, kad viņa darīja lietas, kas tevi traucēja”.
3. Lieciet bērniem izjust viņu rīcības sekas
Lieciet bērniem izjust viņu rīcības vai izvēles dabiskās sekas (ja vien nav apdraudēta veselība vai drošība). Tas ir svarīgi mācīšanās procesā. Ļaut bērniem izjust viņu rīcības vai izvēles dabiskās sekas var arī samazināt „cīņu par varu”, jo jums nevajadzēs iejaukties. Piemēram, ja bērns lietainā rudens dienā vēlas vilkt vasaras sandales, apsveriet iespēju atļaut šādu izvēli, ja vien ārā nav bargs sals.
4. Sodīšana neuzlabo uzvedību
Sodīšana tikai samazina apspiež slikto uzvedību. Tā vietā bērniem pastāstiet (ar vecākiem bērniem apspriediet), kādu uzvedību jūs vēlaties redzēt un tad atbilstoši uzslavējiet to.
5. Necenšaties pasargāt bērnu no visām neveiksmēm
Kļūdīšanās, neveiksmes un vilšanās ir nozīmīga dzīves pieredze, kas sniedz iespēju bērniem mācīties un praktizēt labas piemērošanās prasmes.
6. Praktizējiet pozitīvo pieskārienu
Pētījumi arvien no jauna pierāda, ka pieskārieni, apķeršanās vai mīloša paplikšķināšana ir kritiski svarīga bērnu attīstībai un viņu turpmākajai labklājībai. Tāpēc atvēliet katru dienu laiku, lai apķertu un samīļotu savus bērnus. Ja jūs bērns jau ir tik liels, ka negrib šādu „maigošanos”, noglāstiet vienkārši viņa roku vai muguru.
7. Nodaliet bērnu uzvedību no pašiem bērniem
Kad bērni slikti uzvedas, sakiet viņiem, „Man nepatīk šāda uzvedība” vai „Šāda uzvedība nav pieņemama, jo…” tā vietā, lai kliegtu „Kas ar tevi ir? Tu padari mani traku!” Pēdējā izteikumā izmantota kauna un vainas sajūta nolūkā panākt izmaiņas, nevis autoritatīva pieeja, kas balstīta empātijā un centienos izprast sliktās uzvedības cēloņus. Pievērsiet uzmanību arī savam balss tonim un neverbālajai uzvedībai, jo tie ir ļoti iedarbīgi un var piedot atšķirīgu nokrāsu jūsu vārdiem.
8. Neaudziniet bērnus, kad viņi ir izsalkuši vai noguruši
Kad bērni ir noguruši vai izsalkuši, viņi nespēj koncentrēties uz to, ko jūs mēģiniet viņiem iemācīt. Tā kā disciplīnas mērķis ir mācīšanās, pārliecinieties, ka jūsu bērni ir tādā fiziskajā un garīgajā stāvoklī, kas ļauj viņiem nākamreiz izdarīt labāku izvēli. Jebkuras problemātiskas uzvedības iztirzāšanu atlieciet uz brīdi, kad viņi ir atpūtušies, paēduši un visi ir mierīgāki.
9. Iemāciet bērniem trīs lietas
Tā vietā, lai teiktu „Tu spēj visu!”, iemāciet viņiem trīs vārdus – vingrināšanās, pacietība un neatlaidība. Šie paradumi ir veiksmes stūrakmens.
10. Palīdziet bērniem sajust savas jūtas un izvēlēties rīcību
Māciet bērniem, kā atbildēt, nevis kā reaģēt. Sakiet, ka vienmēr drīkst just to, ko viņi jūt, taču šīs jūtas ne vienmēr vajag izpaust darbībā, piemēram, sitot vai lamājoties. Šī, iespējams, ir viena no svarīgākajām prasmēm, ko mēs varam iemācīt saviem bērniem.