Foto – LETA

10 jautājumi par utīm 2

Kam tās reiz iemetušās, to droši vien kādu laiku atceras – jo galvas kniešana ir mokoša. Un kur nu vēl nejaukā psiholoģiskā sajūta, kas liek kaunēties un slēpt notikušo. Lai gan pareizāk ir zināt, kā no šo asinssūcēju invāzijas izvairīties, bet, ja tomēr apsēdušas, – kā utis iznīdēt.

Reklāma
Reklāma

Vai utīm tīk netīrīgie?

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Tā nevarētu apgalvot, jo tās gadās atrast arī tiem, kuri higiēnu ievēro, bet bijuši saskarē ar kādu citu, kam ir utis. Drīzāk var sacīt, ka cilvēks, kuram mati saķepuši lēšķēs vai drānas savalkātas, diez vai pievērš pienācīgu uzmanību ķermeņa un galvas tīrībai. Un, ja parazīti ieviesušies, var tos tik ātri nepamanīt, jo niez arī sasvīdusi, nekopta āda. Tas ļauj kukaiņiem izplatīties tālāk.

Vecāki bieži vien ir neizpratnē – mēs taču bērnu mazgājam, rūpējamies par viņu, bet, lūk, utis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču utis nešķiro savus barotājus tīrīgajos un ne tik koptajos – pie kura nonāk, no tā sūc asinis.

Vai utis ir tipiska bērnu problēma?

Šie parazīti ir kustīgi un spēj ļoti ātri pārceļot no viena saimnieka pie cita. Bērni biežāk pie tiem tiek tāpēc, ka rotaļājoties, esot kopā bērnudārzā vai skolā, ir ciešākā saskarsmē cits ar citu – apkampjas, matu sukāšanai izmanto vienu ķemmi, meitenes spēlējoties taisa frizūras draudzenēm, mainās ar sprādzēm vai gumijām. Tīši vai sajaucot apģērbus, uzliek cita bērna cepuri vai šalli. Ja vienam galvā ir kukaiņi, nevajag daudz, lai pārceļotu pie cita.

Bērniem arī āda ir daudz maigāka nekā pieaugušajiem, parazītiem vieglāk tikt pie asinsvadiņiem. Tāpat mazie ir uzņēmīgāki pret jebko.

Taču utis ir arī pieaugušajiem. Pie savas uts var tikt, atspiežot galvu pret sabiedriskā transporta sēdekļa atzveltni – ja tā no mīksta materiāla un iepriekš pret to rīvējusies kāda cita pasažiera galva, kurā mīt parazīti, tie viegli var nonākt pie nākamā. Tāpat, ja nakšņo kādā atpūtas mītnē vai viesnīcā, kur sanitāro normu ievērošana klibo, gultasveļa netiek mainīta kā pienāktos.

Vai utis dzīvo tikai matos? 

Visbiežāk, bet ne tikai. Ir trīs veidu utis – galvas, kaunuma un drēbju, un katram parazītu veidam tīkama sava vide, ko raksturo nosaukums. Galvas utis ir visizplatītākās. Kaunuma utis mīt intīmās zonas apmatojumā, padusēs, arī uzacīs, vīriešiem – bārdā. Drēbju – labi ieraugāmas apģērba vīlēs, taču tās mūsdienās ir ļoti reti.

Galvas utīm vislabāk patīk mitināties aiz ausīm un pakauša daļā, jo tur siltāk, tumšāk, mierīgāk un arī mazliet mitrāk.

Kā atšķirt utu izraisīto niezi no kādas alerģijas izpausmēm?

Ja galva niez, pirmais solis ir apskatīt matus, vai uz tiem nav gnīdas, izķemmēt tos ar smalko ķemmīti.

Reklāma
Reklāma

Dažkārt niezes iemesls ir gan utis, gan iekaisums vai alerģiska reakcija sakasījuma brūcēs.

Iespējama arī īpaša jutība tieši pret šo parazītu kodumiem, un, ja vēl kasot ir bojāta galvas āda, izpausmes būs nepatīkamākas, nieze stiprāka.

Kāpēc svarīgi rīkoties ātri? 

Šie parazīti dzīvo 20–30 dienas, utu mātītes savas dzīves laikā izdēj vairākus simtus oliņu. Ja rīcība iekavējas, no gnīdām izveidojušās jaunās utis pēc aptuveni divām nedēļām sāk baroties, sūcot asinis. Ja to dzīves ciklu nepārtrauc pēc iespējas ātrāk, parazīti savairojas. Turklāt pieaug iespēja savu uti nodot tālāk citiem.

Ko darīt, ja āda sakasīta līdz krevelēm?

Pirmām kārtām jāmazgā galva, jālieto speciālie līdzekļi un papildus jāārstē iekaisušie savainojumi. Kasot ar nagiem brūcītēs var nonākt dažādi mikroorganismi, tās var sastrutot un sulot. Ja tā noticis, visprātīgāk ir doties pie ārsta, kurš ieteiks, kā ārstēt infekciju. Dažkārt var nākties lietot medikamentus – lokāli, tieši uz ādas, atbilstošu ziedi, bet reizēm arī iekšķīgi dzert antibiotikas.

Kā atbrīvoties no šiem parazītiem?

Pret utīm jāizmanto īpaši šim mērķim domāti šķīdumi, šampūni, geli, aerosoli un losjoni, kas satur aktīvās vielas, kas nosmacē kukaini. Dažādu preparātu piedāvājums aptiekās ir plašs un daudzveidīgs arī cenu ziņā, bet tie visi ir pietiekami iedarbīgi. Ar tiem jāapstrādā mati tā, kā norādīts instrukcijā, un noteiktu laiku jāpatur.

Lielākoties pietiek to darīt vienu reizi, taču, ja nepieciešams un tā ieteikts preparāta lietošanas pamācībā, procedūru var atkārtot.

No gnīdām – sīkām utu mātīšu dētām oliņām, kas ir cieši piestiprinājušās matiem, atbrīvoties ir grūtāk. Pretutu līdzekļi tām neskādē un tās nav nopurināmas kā blaugznas. Jālieto speciāla smalka ķemme ar ciešiem zobiņiem, ar ko tās izsukā.

Vai pareizi pretutu līdzekli lietot pēc principa: jo vairāk un biežāk – jo labāk?

Nē, jāievēro instrukcija. Tas tomēr satur specifiskas ķīmiski aktīvas vielas.

Kāpēc utu kodumi visstiprāk niez naktī?

Galvas nieze ir pirmais simptoms, ka iemetušās utis. Tās ar smailu snuķīti caurdur cilvēka ādu, brūcītē ievada siekalas un sūc asinis.

Uzskata, ka visaktīvāk parazīti to dara vakara un nakts stundās, kad cilvēka ķermeņa temperatūra ir visaugstākā. Bet, no otras puses, niezēšanu daudz stiprāk izjūtam, kad esam mierā, neko citu nedarām, un uzmanība fokusējas uz sajūtām. Tad gan bērnam, gan pieaugušajam nieze ir mokošāka.

Kā izvairīties no utu plašākas invāzijas?

Ja parazīti jau skāruši – nevis jākaunas, neko nedarot, bet jācīnās pret tiem. Jāpārbauda, vai utis nav pārējiem ģimenes locekļiem, taktiski jābrīdina citi, ar ko bijusi saskare, lai pievērš tam uzmanību. Kamēr utis nav iznīdētas, jāvairās nonākt ciešākā saskarsmē ar citiem, iet ciemos, īpaši bērniem, vai uzņemt viesus.

Ja utis iemetušās, nepietiek tikai kopt matus. Apģērbs, gultasveļa un dvieļi jāizmazgā pēc iespējas karstākā ūdenī (vismaz 60 grādu temperatūrā). Jāuzkopj telpas, lietojot dezinficējošus līdzekļus, bet lietas, ko nedrīkst mazgāt vai gludināt ar karstu gludekli, jātīra ķīmiski vai jāsaliek maisos, ko hermētiski aiztaisa, un jāatstāj nelietotas uz desmit dienām, lai parazīti, kas bez barošanās ar cilvēka asinīm nespēj dzīvot, iznīkst.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.