Foto-Shutterstock

10 dīvainākie svētki pasaulē – apskāvienu, piena, uzklausīšanas diena 0

Reizēm cilvēks piemirst priecāties arī par mazām lietām – apskāvienu, mīļu mājdzīvnieku vai ikdienišķu sarunu ar tuvāko draugu. Lai atgādinātu šo mazo prieku burvību, daudzviet pasaulē iedibināti “neoficiālie svētki”. Piedāvājam ieskatu par dažiem no tiem.

Reklāma
Reklāma

1. Starptautiskā apskāvienu diena

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Šos svētkus aizsāka kāds austrālietis, saprotot, cik ļoti ikdienas steigā un personiskajos pārdzīvojumos cilvēkam palīdz vienkāršs apskāviens. Šādu tradīciju viņš iesāka 2006. gadā, kad kādā lielveikalā izkāra plakātu “Bezmaksas apskāvieni”, zem kura samīļoja ikvienu grūtdieni. Austrālieša aktivitātes ātri iemantoja atzinību arī citviet pasaulē, un jau sesto gadu katra jūlija pirmajā sestdienā tiek atzīmēta Starptautiskā apskāvienu diena.

2. Pērtiķu diena

Šī diena, ko atzīmē 14. decembrī, ir veltīta banāniem un pērtiķu kultūrai, kas atļauj ikvienam pamērkaķoties ar draugiem, kolēģiem vai ģimenes locekļiem. Pērtiķu dienu ieviesis Mičiganas universitātes students Keisijs Sorovs, kurš, to sagaidot, ietērpjas pērtiķa kostīmā un ar saviem domubiedriem pārrunā ar pērtiķiem saistītās problēmas.

3. “Neko nepērku” diena

CITI ŠOBRĪD LASA

Šādus “svētkus”, protestējot pret patērnieciskumu un komerciju, 1992. gadā ieviesa kanādiešu mākslinieks Teds Deivs. Vairākās ASV pilsētās šajā dienā notiek dažādi pasākumi, sākot ar bezmaksas ielu ballītēm līdz ziemas mēteļu ziedošanai nabadzīgajiem.

4. Papīra lidmašīnu diena


21. jūnijs saujiņai amerikāņu ir diena, kurā viņi izbauda spēļu lidmašīnu burvību. Šo svētku laikā parasti notiek no papīra veidotu lidmašīnu sacīkstes, kurās noskaidro lidaparātu, kas spējīgs noturēties gaisā visilgāk un aizlidot vistālāk.

5. Pī (π) diena

Katra gada 14. marts ir datums, kad matemātikas entuziastiem ir iespēja atzīmēt savus svētkus jeb Pī dienu. Datums izvēlēts par godu skaitlim Pī – 3,14. Svētkus 1988. gadā aizsāka amerikāņu fiziķis Harijs Šovs, kurš šo dienu ierosina atzīmēt, staigājot istabā uz riņķi un ēdot augļu pīrāgus.

6. Uzklausīšanas diena

Uz šādiem svētkiem kopš 2008. gada mudina amerikāņu aktīvisti, kas novembra pēdējā piektdienā cilvēkus aicina uzklausīt savu ģimenes locekļu, radu un draugu dzīvesstāstus. Jau pirmajā Uzklausīšanas dienā piedalījās desmitiem tūkstoši amerikāņu, tostarp toreizējais ASV prezidents Džordžs Bušs, kas diktofonos ierakstīja savu ģimenes locekļu stāstīto.

7. Starptautiskā draudzības diena

Šos svētkus jau vairākus gadus svin virkne Latīņamerikas valstu. Tās izcelsme meklējama Paragvajā, kur to, domājams, sāka atzīmēt 1958. gadā. Kopš pagājušā gada arī ANO 30. jūliju atzinusi par Starptautisko draudzības dienu.

8. Melnā diena

Šādus svētkus kā pretsparu Valentīna dienai ieviesa kāds dienvidkorejietis, kurš ir pārliecināts, ka cilvēkam jāizmanto dzīves posms, kad viņš ir viens, spējīgs noteikt savu dzīves ritējumu un būt pašpietiekams. Šo dienu atzīmē 14. aprīlī.

Reklāma
Reklāma

9. Piena diena

11. janvāris ir diena, kad piena mīļotāji ceļ godā šo dzērienu. Datums izvēlēts par godu 1878. gada 11. janvārim, kad pirmo reizi piens tika iepildīts pudelēs.

10. Jūlija Ziemassvētki

Zemes dienvidu puslodē ziema iestājas jūlijā, tāpēc Austrālijā un Jaunzēlandē Ziemassvētkus svin arī gada vidū. Tiesa, decembra Ziemassvētki arī šajās valstīs ir nesalīdzināmi populārāki, kaut tie svinami vasarā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.