10 dīvainākās Ziemassvētku tradīcijas 0

Ziemassvētku vakaru allaž apvijuši nostāsti un leģendas. Aplūkojam dažādu pasaules valstu tautu desmit savdabīgākās tradīcijas, kuru ievērošana ļaudīm sagādā laimi, prieku un atbrīvošanos no ļaunajiem gariem.


Reklāma
Reklāma

 

1. Ziemassvētku ragana

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

Pateicoties Vatikāna ietekmei, Itālijā Ziemassvētku vecīti neuztver pārāk nopietni, jo tas esot pagānu kultūras atavisms. Itāliešu bērniem dāvanas sagādā laipna veca ragana Befana.

2. Kaku bluķītis

Katalonijā ir šāda ļoti dīvaina un izplatīta Ziemassvētku tradīcija: tiek izgrebts bluķis, tajā iesprausti četri puļķi, kuri ir šā bluķa kājas, un uz tā uzzīmē seju. Ik vakaru, sākot no 8. decembra, bluķi “baro” ar saldumiem un apsedz ar segu, lai tas nesaaukstētos. Ziemassvētku vakarā bluķi novieto pie kamīna un sit ar nūjām, līdz no tā izbirst tur saliktie saldumi. Savdabīgākā šajā tradīcijā ir dziesmiņa, ko dzied, bluķi dauzot. “Bluķi kakā, kakā konfektes, kakā šokolādes, kakā marcipānu,” aptuveni tādi ir dziesmas vārdi.

3. Cūkas žoklis skurstenī

CITI ŠOBRĪD LASA

Grieķijas leģendas vēsta, ka visu gadu ļaunie gari dzīvo pazemē, bet Ziemassvētkos tie iznāk virszemē, lai sabojātu svētku noskaņu. Šo garu izskats ir liela mīkla – daži teic, ka viņi līdzinās cilvēkiem, citi norāda, ka tie ir ļoti gari, ar pērtiķu rokām, sarkanām acīm un klāti ar biezu vilnu. Kāpjot virszemē, viņi uzauj metāla kurpes. Lai nepieļautu šo dīvaiņu iekļūšanu mājā, saimniecei atliek vien skurstenī iekārt cūkas žokli.

4. Ziemassvētku vecīša ļaunais brālis


Ja jums šķiet, ka iekļūšana Ziemassvētku vecīša melnajā sarakstā ir sliktākais, kas var atgadīties, tad jūs neesat piedzīvojuši Krampusa nakti. Krampuss ir Ziemassvētku vecīša ļaunais dvīņubrālis – viņš dažas dienas pirms svētkiem uzbrūk bērniem, kuri visu gadu slikti uzvedušies. Nostāsts par Krampusu cēlies Alpu kalnu reģionā un ir izplatīts Ungārijā, Vācijas federālajā zemē Bavārijā, Slovēnijā, bet jo īpaši Austrijā.

5. Pirts rūķītis

Somijas svētku kalendārā Ziemassvētku vakars ir viens no svarīgākajiem datumiem, kad cilvēki kopā ar ģimenēm pēc darba dodas uz baznīcu vai apmeklē savu mirušo tuvinieku atdusas vietas. Taču vissvarīgākā svētku tradīcija ir pirts. Tā ir gluži vai svētvieta – tajā saskaņā ar somu nostāstiem dzīvo pirts rūķītis, kurš šo vietu aizsargā un rūpējas, lai pirts apmeklētāji labi uzvestos.

6. Slotu slēpšana

Kāda norvēģu leģenda vēsta, ka Ziemassvētku vakarā raganas un ļaunie gari ierodas mājās slotas meklējumos. Lai aizbaidītu raganas, mājās tiek paslēptas visas slotas.

 

7. Zirnekļu tīkls

Ukrainā Ziemassvētku eglītes izdekorē arī ar kādu ne visai tipisku rotājumu. Tas ir rotaļu zirneklis un tā tīkls, ko paslēpj eglē. Tam, kurš to atrod, laime esot garantēta.

Reklāma
Reklāma

 

8. Pagātnes rēgi

Portugālē pie Ziemassvētku ģimenes mielasta dažas vietas tiek atvēlētas mirušajiem tuviniekiem. Portugāļi uzskata, ka šāda prakse nodrošinās labklājību.

9. Skrituļošana

Venecuēlas galvaspilsētā Karakasā Ziemassvētku vakarā došanās uz baznīcu notiek neparasti. Automašīnu, velosipēdu vai sabiedriskā transporta vietā iedzīvotāji, lai nokļūtu dievnamā, izvēlas skrituļslidas.

10. Kurpes mešana

Čehijā Ziemassvētku vakarā neprecētās sievietes, metot kurpi mājas pagalmā, var pārliecināties, cik sekmīgs mīlas jomā solās būt nākamais gads. Ja kurpe piezemējas ar purngalu pret māju, tas nozīmē, ka tuvākajā laikā pie jaunkundzes ieradīsies precinieks. Ja tomēr ar papēdi pret mājas durvīm, būs jāpaciešas vēl kāds brītiņš.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.