10/10/10. Iedarbīga psiholoģiskā stratēģija, kas palīdz pieņemt grūtus lēmumus 0
Ne velti vecmāmiņas mīl atkārtot teicienu: “Rīts gudrāks par vakaru”. Patiešām, tiek uzskatīts, ka jebkurā sarežģītā situācijā vienkārši ir jāiet gulēt. Taču par to, ko darīt pēc pamošanās, tiek noklusēts. Ja tev jāpieņem grūts lēmums, seko likumam 10/10/10, raksta “Huffingtonpost.com”.
Ir viegli zaudēt jebkādu cerību, ja saskaries ar pirmajā acu uzmetienā neatrisināmu dilemmu. Analizējot situāciju līdz pat smalkākajām detaļām un ik dienu mainot savas domas, vari novest sevi līdz mokošai agonijai.
Kad cilvēki stāsta par pieņemtajiem dzīves sliktākajiem lēmumiem, viņi bieži atklāj, ka izvēle tika izdarīta instinktīvu emociju – naida, kaislības, baiļu, alkatības – iespaidā. Mūsu dzīve būtu pavisam citāda, ja tajā darbotos kombinācija “Ctrl+Z”, kas ļautu atcelt pieņemtos lēmums.
Bet mēs neesam sava noskaņojuma vergi. Instinktīvas emocijas ar laiku kļūst mazāk asas vai pēcāk pazūd pavisam. Tāpēc tautas gudrība iesaka gadījumā, ja jāpieņem svarīgs lēmums, labāk doties gulēt. Starp citu, vērtīgs padoms. To der ņemt vērā. Lai gan daudziem tikai ar miegu nepietiek. Nepieciešama īpaša stratēģija.
Viens no efektīviem instrumentiem, kuru mēs gribētu tev piedāvāt, ir izdevuma “Harvard Business Review” bijušās galvenās redaktores un populāru grāmatu autores Sūzijas Velčas stratēģija, kas palīdz gūt panākumus darbā un dzīvē. Tā saucas 10/10/10 un nozīmē lēmumu pieņemšanu, tos izvērtējot caur trīs dažādu laika posmu prizmu:
— Kā tu pret to attieksies pēc desmit minūtēm?
— Ko tu domāsi par šo lēmumu pēc desmit mēnešiem?
— Kāda būs tava reakcija uz to pēc desmit gadiem?
Koncentrējot savu uzmanību uz šiem termiņiem, mēs zināmā mērā distancējamies no grūtās nepieciešamības pieņemt svarīgu lēmumu. Bet tagad aplūkosim šā likuma darbību, izmantojot piemēru.
Situācija: Ievai ir puisis Jānis. Viņi tiekas jau deviņus mēnešus, bet viņu attiecības ir grūti nodēvēt par ideālām. Ieva apgalvo, ka Jānis ir brīnišķīgs cilvēks un lielā mērā tieši tāds vīrietis, kādu viņa ir meklējusi visu savu dzīvi. Tomēr sieviete ļoti pārdzīvo par to, ka attiecības nevirzās uz priekšu.
Ievai ir 30 gadu, viņa vēlas ģimeni un bērnus. Viņai nav bezgalīgi daudz laika, lai veidotu attiecības ar Jāni, kuram drīz būs 40 gadu. Šo deviņu mēnešu laikā sieviete tā arī nav tikusies ar Jāņa meitu no pirmās laulības un ne no Jāņa, ne Ievas puses tā arī nav izskanējusi frāze: “Es tevi mīlu.”
Jāņa šķiršanās ar sievu bija briesmīga. Pēc tam Jānis nolēma izvairīties no nopietnām attiecībām. Turklāt viņš meitu neiesaista savā personiskajā dzīvē. Ieva saprot, ka viņam ir sāpīgi, bet viņa arī jūtas aizvainota, ka svarīga mīļotā cilvēka dzīves daļa viņai ir slēgta.
Ieva zina, ka Jānis nemīl steigties ar lēmumu pieņemšanu. Bet – vai šādā gadījumā viņai pašai jāsper solis un pirmajai jāpasaka frāze: “Es tevi mīlu!”
Ievai palūdza iedomāties, ka tieši tagad viņai ir jāizlemj, vai atzīties Jānim mīlestībā gaidāmajās brīvdienās vai ne.
1. jautājums: Kā tu attieksies pret šo lēmumu pēc desmit minūtēm?
Atbilde: Domāju, ka es pārdzīvotu, bet vienlaikus lepotos ar sevi, ka riskēju un pateicu to pirmā.
2. jautājums: Ko tu domāsi par savu lēmumu, ja būs pagājuši desmit mēneši?
Atbilde: Nedomāju, ka pēc desmit mēnešiem to nožēlotu. Nē, es to nedarītu. Es patiesi gribu, lai viss izdotos. Kas neriskē, tas nedzer šampanieti!
3. jautājums: Kā tu attieksies pret savu lēmumu pēc desmit gadiem?
Atbilde: Neatkarīgi no tā, kā reaģēs Jānis, pēc desmit gadiem lēmumam atzīties mīlestībā pirmajai diez vai būs kāda nozīme. Līdz tam laikam mēs vai nu būsim laimīgi kopā, vai arī man būs attiecības ar kādu citu.
Lūk, likums 10/10/10 darbojas! Rezultātā mums ir diezgan vienkāršs risinājums:
Ievai ir jāuzņemas iniciatīva. Viņa leposies ar sevi, ja to izdarīs, un patiesi tic, ka nenožēlos izdarīto pat tad, ja ar Jāni galu galā neizdosies palikt kopā. Taču bez apzinātas situācijas analīzes saskaņā ar likumu 10/10/10 svarīga lēmuma pieņemšana viņai šķita ārkārtīgi grūta.
Domājams, tu gribēsi zināt, kas ar Ievu notika pēc tam. Viņa tomēr pirmā pateica frāzi: “Es tevi mīlu!” Turklāt viņa pacentās izdarīt visu, lai mainītu situāciju un pārstātu just nenoteiktību. Jānis neatzinās viņai mīlestībā. Taču progress bija acīmredzams: viņš kļuva tuvāks Ievai. Sieviete tic, ka Jānis viņu mīl, ka viņam vienkārši vajag vēl nedaudz laika, lai pārvarētu savas bailes un atzītos savās jūtās. Pēc viņas domām, izredzes, ka viņi būs kopā, sasniedz 80 procentus.
Likums 10/10/10 palīdz tev gūt uzvaru emociju spēlītēs. Sajūtas, kas tevi ir pārņēmušas pašlaik, šajā brīdī, šķiet piesātinātas un asas, bet nākotne – tieši otrādi – nekonkrēta un nenosakāma. Tāpēc šā brīža emocijas vienmēr ir vissvarīgākās. Stratēģija 10/10/10 liek mainīt redzesleņķi: ieraudzīt mirkli nākotnē (piemēram, pēc desmit mēnešiem) no tā paša skatpunkta, no kura tu to redzi patlaban.
Šī metode ļauj iztēloties tavas īslaicīgās emocijas perspektīvā. Runa nav par to, ka tev tās jāignorē. Bieži vien tās pat palīdz iegūt to, ko vēlies tajā vai citā situācijā. Bet tu nedrīksti ļaut emocijām gūt virsroku pār tevi.
Par emociju kontrastu jāatceras ne tikai dzīvē, bet arī darbā. Piemēram, ja tu tīši izvairies no nopietnas sarunas ar priekšnieku, tu ļauj emocijām gūt virsroku pār sevi. Ja tu iztēlosies iespējamo sarunu, tad pēc desmit minūtēm tu turpināsi nervozēt, bet pēc desmit mēnešiem? Vai tu priecāsies, ka izlēmi par labu šai sarunai? Atviegloti nopūtīsies? Vai izjutīsi lepnumu?
Cits piemērs. Tu vēlies atzinīgi novērtēt izcila darbinieka darbu un plāno piedāvāt viņam augstāku amatu: vai tu šaubīsies par sava lēmuma pareizību pēc desmit minūtēm, vai tu to nožēlosi pēc desmit mēnešiem (ja nu pēkšņi citi darbinieki sajutīsies nenovērtēti), un vai šim paaugstinājumam būs kaut kāda nozīme tavā biznesā pēc desmit gadiem?
Kā redzi, īstermiņa emocijas ne vienmēr rada kaitējumu. Likums 10/10/10 nosaka, ka emociju aplūkošana ilgtermiņa perspektīvā nav vienīgā pareizā. Tas tikai pierāda, ka tevis pārdzīvotās īstermiņa jūtas nevar būt noteicošās, kad tu pieņem svarīgus un atbildīgus lēmumus.