ASV ievēlētais prezidents Džo Baidens pateicas saviem atbalstītājiem pēcvēlēšanu saietā Vilmingtonā.
ASV ievēlētais prezidents Džo Baidens pateicas saviem atbalstītājiem pēcvēlēšanu saietā Vilmingtonā.
Foto: Andrew Harnik/AP/SCANPIX/LETA

­Džo Baidens: no ģimenes traģēdijām līdz politiskajam triumfam 0

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Mājas
10 ēdieni, kurus nekad nedrīkst dot kaķiem — jūs būsiet pārsteigti
Atrasts ceturtā Pabrades poligonā pazudušā kareivja ķermenis: viņš neatradās purvā 80
Tiklīdz karš Ukrainā beigsies, Putins varētu ātri pārvietot karaspēku uz Baltijas valstu robežām – vācu izlūkdienests
Lasīt citas ziņas

ASV ievēlētais prezidents Džo Baidens, kurš 20. novembrī atzīmēs 78. dzimšanas dienu, ir nogājis garu ceļu no personiskām traģēdijām līdz politiskam triumfam.

Baidens saglabā ­optimismu

Viņš uznāca ASV politiskajā arēnā 1972. gadā, kad 29 gadu vecumā uzvarēja Senāta vēlēšanās Delavēras štatā, un pēc gandrīz pusgadsimta ieguvis augstāko politisko amatu valstī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Reti ASV prezidenta kandidātu personības ir bijušas tik atšķirīgas kā 2020. gada kampaņā, kurā sacentās rezervētais kompromisu politiķis Džo Baidens un politiski un emocionāli nesavaldīgais uzņēmējs Donalds Tramps, atzīmē aģentūra AFP.

Savas ilgās politiskās karjeras laikā Baidens saglabājis optimismu un pārliecību, ka viņš spēj mainīt politisko gaisotni Amerikā no dusmām un aizdomām uz godīgumu un pašcieņu.

Baidena prezidentūras smagākais mantojums būs koronavīrusa pandēmija, kas jau aizrāvusi nāvē gandrīz 240 000 amerikāņu.

Parasti savaldīgais Baidens, kuru bija sadusmojusi līdzšinējā prezidenta Trampa nenopietnā attieksme pret koronavīrusa pandēmijas apdraudējumu, priekšvēlēšanu diskusijā teica Floridas universitātes studentiem, ka būtu iekaustījis Trampu, ja viņi būtu satikušies vidusskolas laikā.

Ievēlētais prezidents paziņojis, ka nekavējoties izveidos ekspertu darba grupu, kas, balstoties uz zinātnes atzinumiem, izstrādās plānu koronavīrusa pandēmijas pievārēšanai. Baidens studējis Delavēras universitātē un tieslietas Sirakjūsas universitātē.

“Miljons vatu smaids” palīdz saprasties

Pēc veiksmīga politiskās karjeras sākuma 1972. gada beigās notika traģēdija: autoavārijā gāja bojā viņa sieva Nīlija un viņu gadu vecā meitiņa Naomi.

Automobilī bija arī Baidena divi dēli, kuri tika smagi savainoti, bet izdzīvoja.

Baidens deva senatora amata zvērestu slimnīcā pie savu ievainoto dēlu gultām. Baidena dēls Hanters darbojies Ukrainas gāzes firmas valdē laikā, kad viņa tēvs bija ASV viceprezidents. Hanters nav apsūdzēts kriminālos pārkāpumos, un prezidenta Trampa mēģinājumi izmantot šo lietu priekšvēlēšanu kampaņā pret Džo Baidenu nedeva panākumus.

Baidens satika savu otro sievu, skolotāju Džilu Džeikobsu 1975. gadā. Viņi apprecējās pēc diviem gadiem, ģimenē ir meita Ešlija.

2015. gadā vecākais dēls Bo nomira no smadzeņu vēža 46 gadu vecumā.

Kā izteikušies Baidena ģimenes draugi, kolēģi un paziņas, personiskās traģēdijas ir padarījušas viņu saprotošāku arī politikas jomā, tiekoties ar vēlētājiem. Politiskie apskatnieki atzīmē, ka Baidena “miljons vatu smaids” palīdz viņam saprasties gan ar studentiem, gan bezdarbniekiem.

Reklāma
Reklāma

Koronavīrusa pandēmijas apstākļos Baidens ierobežoja tiešos kontaktus ar vēlētājiem jau martā, viņa sāncensim izaicinoši turpinot rīkot masu saietus līdz pat vēlēšanu dienai. 74 gadus vecais Tramps nievājoši nodēvējis Baidenu par “miegaino Džo”, taču Baidens ir atvairījis šos uzbrukumus. Abu pretendentu televīzijas debatēs, kad Tramps nemitīgi iejaucās Baidena atbildēs, kādā brīdī viņš ieteica prezidentam “aizvērties”.

Baidena un Harisas tandēms

Baidens varēja arī netikt izvirzīts par Demokrātu partijas kandidātu prezidenta vēlēšanās 2020. gadā, jo daļa partijas vadības viņu uzskatīja par pārāk vecu, bet radikālie demokrāti – par pārāk centrisku. Viņa zaudējumi “vētrainajam sociālistam” Bērnijam Sandersam vairākās priekšvēlēšanās pavasarī vedināja uzskatīt, ka Baidena laiks ir beidzies.

Taču priekšvēlēšanu otrajā posmā viņš izvirzījās pārliecinošā vadībā, lielā mērā pateicoties afroamerikāņu atbalstam.

Kā savulaik Baraks Obama bija uzaicinājis viņu, šogad Baidens uzaicināja Kalifornijas senatori Kamalu Harisu startēt savā komandā. Kampaņas sākumā viņi vēl bija sāncenši, Harisai vainojot Baidenu skolu desegregācijas politikas kavēšanā laikā, kad viņš vēl darbojās Senātā.

Pēc demokrātu tandēma uzvaras vēlēšanās Kamala Harisa kļūs par pirmo melnādaino sievieti ASV viceprezidenta amatā. Viņas māte emigrēja no Indijas 19 gadu vecumā un ASV kļuva par vēža pētnieci.

Harisas tēvs ir ieceļotājs no Jamaikas. 56 gadus vecā juriste Harisa apliecinājusi sevi kā Baidena komandas ļoti kompetentu dalībnieci, kas jebkurā brīdī var stāties 77 gadus vecā ievēlētā prezidenta vietā, ja to prasītu situācija.

Baidens pazīst pasaules līderus

Savulaik kļuvis par vienu no jaunākajiem ASV senatoriem, Baidens darbojās Senātā ilgāk nekā 30 gadus un tika pārvēlēts piecas reizes.

Baidena pirmais mēģinājums kandidēt uz prezidenta amatu 1988. gadā beidzās ar skandālu, jo kandidātam nācās atzīt, ka viņš ir citējis britu politiķa Nīla Kinoka runu bez atsauces.

2008. gada priekšvēlēšanās viņam neveicās, un tikai Baraka Obamas uzaicinājums startēt viņa komandā kā viceprezidentam deva iespēju Baidenam palikt lielajā politikā.

Baidena vēstījums šī gada kampaņā bija saistīts ar viņa darbību Baraka Obamas administrācijā, kad viņam bija iespēja apliecināt savas spējas kārtot lietas ar daudzu pasaules valstu līderiem.

“Es pazīstu šos cilvēkus,” viņš bieži atkārtoja kampaņas gaitā. Analītiķi atzīmē, ka Baidens piedāvā mērenu politiku politiskas sašķeltības laikā, taču ir paudis apņēmību enerģiski rīkoties iekšpolitisku problēmu – rasu nevienlīdzības un studentu mācību maksas parādu – risināšanā, kā arī stratēģiskā bruņojuma kontroles sarunu aktivizēšanā ar Krieviju.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.