Foto: Fotolia

Vairāki Latvijas uzņēmumi plāno attīstīt eksportu uz Namībiju 0

Vairākas Latvijas kompānijas piedalās projektā “SME AISLE” ar mērķi attīstīt eksportu uz Namībiju un citām Āfrikas valstīm, vēstīts laikraksta “Latvijas Avīze” pielikumā “Latvijas Bizness”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
RAKSTA REDAKTORS
“No kaut kā diemžēl jāatsakās.” “Swedbank” bankomātos vairs nav pieejams viens pakalpojums 58
Lasīt citas ziņas

Projekta mērķis ir veicināt Latvijas, Igaunijas, Somijas un Zviedrijas uzņēmumu eksporta un ekonomikas sadarbības aktivitātes Dienvidāfrikas reģionā, izmantojot Namībiju kā sākuma punktu.

Projekta centrā ir vairākas nozares: kuģubūve, jūrniecība, atjaunojamā enerģija, automatizācija, informācijas tehnoloģijas u. c., kur Baltijas valstu uzņēmumiem ir sasniegts labs konkurētspējas līmenis, kā arī pastāv priekšnosacījumi eksporta attīstībai uz Dienvidāfrikas reģionu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā pastāstīja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Latvijas Eksporta klastera izpilddirektors Jānis Tilibs.

SIA “Peruza” valdes priekšsēdētājs Arnis Petrānis sarunā ar “LB” atzina, ka saskata labas biznesa iespējas Namībijā, tāpēc svarīgi braukt uz šo valsti un novērtēt potenciālās iespējas, kā arī satikties ar “īstajiem”cilvēkiem”, ar ko runāt par iespējamo sadarbību.

“Tur ir daudz lietu, kas prasās pēc uzlabojumiem. Ja viņi grib eksportēt uz citām valstīm, tad nepieciešami atbilstoši sertifikācijas procesi, un tas ir kvalitātes jautājums. Pašlaik viņu līmenis ir tāds, kā mums bija padomju laikā.”

“Redzams, ka tehnoloģijas un iekārtas lielākoties nākušas no Dienvidāfrikas Republikas un dienvidafrikāņi ir lielākie pārstrādes uzņēmumu īpašnieki. Tādēļ ir vērojams zināms spiediens no Namībijas valdības puses, ka jāveido savi uzņēmumi. Rodot atbalstu vietējās organizācijās, ir iespēja savas zināšanas tehnoloģijās un biznesa kultūru pārnest uz Namībiju,” stāsta Arnis Petrānis.

Ar pārtikas rūpniecības produktiem namībieši vēlas iekļūt citu apkārtējo valstu tirgos, un tieši tur izveidotā muitas ūnija šo procesu atvieglotu. Uzņēmēji saskata iespējas attīstīt biznesu arī ūdens apgādē un ūdens attīrīšanā.

Tāpat interesanta ir kuģubūve un viss ar jūru saistītais, atjaunojamā enerģētika, automatizācija, informācijas tehnoloģijas un citas jomas.

Kā uzsvēra Satakuntas universites pārstāvis Heiki Koivisto, eksporta potenciāls ir kuģu būvē un jūrniecībā, kur turklāt ļoti svarīga ir starpval­stu biznesa kooperācija. Tāpat ir potenciāls saules un vēja enerģijas projektu attīstīšanā un citos projektos.

Reklāma
Reklāma

Labas biznesa iespējas redzamas pārtikas izejvielu un pārtikas produktu transportēšanā un loģistikā, jo iekārtas ir novecojušas un nepieciešama to modernizācija.

Jāpiebilst, ka Namībijā strauji attīstās okeāna ostas, kas veidojas kā loģistikas centrs visam Dienvidāfrikas reģionam, notiek strauja transporta koridoru attīstība, kas savieno ostas ar citām Dienvidāfrikas reģiona valstīm.

Līdz šim jau notikušas divas uzņēmēju vizītes Namībijā – šī gada septembrī un oktobrī “SME AISLE” projekta ietvaros 15 kompānijas, tostarp vairākas Latvijas kompānijas, viesojušās Namībijā. Nākamā gada pavasarī plānota vēl viena vizīte.

Projekta partneri ir “MASOC” (Latvija), LTRK (Latvija), Satakuntas Lietišķo zinātņu universitāte (Somija), “Prizztech” (Somija) un Tallinas Tehnoloģiju universitāte (Igaunija).

UZZIŅA

“SME AISLE” projekts

Projekta izmaksas: 1,73 milj. eiro. Projekts tiek līdzfinansēts no ES “Interreg” Centrālās Baltijas programmas.Projekta ilgums: 1.03.2018.–31.08.2021.Partneri: “MASOC” (Latvija), LTRK (Latvija), Satakuntas Lietišķo zinātņu universitāte (Somija), “Prizztech” (Somija) un Tallinas Tehnoloģiju universitāte (Igaunija).

Avots: “MASOC”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.