Agris Liepiņš: Krievijai glaimo sapņi par Trešo Romu 23
Netālu no Pēterburgas vietējā kazaku brālība uzstādījusi pieminekli Vladimiram Putinam.
Krievijas prezidents attēlots kā Romas imperators. Viņa plecus sedz toga, bet uz krūtīm medaļa ar Krievijas ģerboni. Pirmajā acu uzmetienā notikušais izskatās pēc paramilitāras sabiedriskas organizācijas biedru pārspīlētas padevības izrādīšanas un diezgan komiskas pieglaimošanās valdošajai elitei. Kāds Putinam sakars ar Romu, kas tā par maskarādi? Vai tiešām vienīgi klaunāde?
Raugoties kazaku formas tērpos ģērbtajos vīriešos, kuri stāv goda sardzē pie imperatora krūštēla, nepamet sajūta, ka sastopamies ar daudz nopietnāku vēstījumu – ar Putina režīma ideologu vēlmi veidot vadoņa ikonisku tēlu, kanonizēt to. Šobrīd biste atlieta pagaidu materiālā, bet vēlāk to paredzēts izveidot no bronzas un divas reizes lielāku. Pirmais mēģinājums sanācis pakluss, kā iztaustot iedzīvotāju reakciju, kā meklējot un pētot efektīgāko ideoloģijas dzirnavu iegriešanas veidu, lai krievu tautas apziņā iegravētu Putinu kā mesiju Krievzemei.
Runa ir par jēdzienu “Trešā Roma”. Tas ir ļoti ietilpīgs, krievu tautas pašapziņai glaimojošs un krievu tautas izredzētību slavinošs jēdziens. Teiciens – mūžīgā Roma – jau sensenis dziļi simbolisks. Senajā pasaulē Roma bija sinonīms pasaules valdniecei un visi ceļi veda uz Romu. Sabrūkot Romas impērijai, sašķēlās arī senā kristīgā pasaule. Daļa kristiešu palika uzticīgi Romai un Romas pāvestam, savukārt citi sāka sevi dēvēt par pareizticīgajiem. Pareizticīgo baznīca mājvietu atrada Bizantijā ar centru Konstantinopolē. Pareizticīgās baznīcas atbalstītāji Konstantinopoli sāka dēvēt par Otro Romu. Slāvu ciltis savu reliģiju – pareizticību – aizguva no Konstantinopoles grieķu pareizticīgās baznīcas. Laika gaitā Konstantinopole nonāca turku varā.
Pareizticīgo vidū atkal notika šķelšanās, kuras iespaidā krievu pareizticīgā baznīca atdalījās no Bizantijas pareizticīgās baznīcas un par savu centru pasludināja Maskavu. No šā mirkļa maskavieši sāka sevi dēvēt par Trešo Romu – pēdējo un mūžīgo. Viņi teica – Trešā Roma ar laiku kļūs par pasaules valdnieci, jo pirmo divu vairs nav! Lūk, arī izskaidrojums Putina bistei Romas imperatora tērpā, bet ar Trešās Romas simbolu – divgalvaino ērgli uz krūtīm. Krievijas prezidents ir Trešās Romas valdnieks, kurš aicināts Maskavu un visu Krievzemi padarīt par pasaules centru!
Godīgi sakot, jauno laiku Krievijas leģenda jau tiek veidota pilnā sparā. Krievijā ir radīta vērienīga, visu laiku dārgākā filma “Vikings”. Šo episko vēstījumu varam baudīt arī Rīgas kinoteātros. Neviens man neiestāstīs, ka Putina Krievijā daudzmiljonu filmu var veidot par neko.
Šajā grandiozajā darbā ir ietērpts skaidrs ideoloģisks vēstījums. Filmas sižets stāsta par Krievzemes senatni, par kņazu Vladimiru Svjatoslaviču, par caru, kurš Krievzemi pievērsa pareizticībai. Tad nu saliksim kopā divus stūrakmeņus, kas, visticamāk, tiks likti šodienas Krievijas leģendas pamatos. Vladimirs Svjatoslavičs Krievzemē ievieš pareizticību, Vladimirs Putins pareizticīgo Krieviju – Trešo Romu – padara par pasaules valdnieci. Ne vairāk un ne mazāk. Nemaz tik muļķīga tā imperatora biste Pēterburgas pievārtē nav!