Mārtiņš Hiršs
Mārtiņš Hiršs
Foto – Karīna Miezāja

Tic Krievijas propagandai, bet paši nešaus. Saruna ar pētnieku Mārtiņu Hiršu 13

Ja 55% Latvijas krievu uzskata, ka pie mums atdzimst fašisms, bet 41% piekrīt, ka Krievijas iejaukšanās ir nepieciešama un pamatota, vai tas nav iemesls uztraukumam? Šādus datus sniedz nesen tapušais Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra pētījums “Sabiedrības destabilizācijas iespējamība Latvijā”. Saruna ar pētnieku MĀRTIŅU HIRŠU.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

– Iepriekš ir bijusi pieredze ar valdības pasūtītiem pētījumiem par sabiedrības saliedētību, kuriem ir publiskā daļa – tajā tiek stāstīts, ka “krievi jūtas piederīgi Latvijai” un citas jaukas lietas, bet ir arī slēgtā daļa, par kuru nekas īpaši netiek stāstīts. Sakiet godīgi, vai arī jūsu pētījumam ir tāda slepenā daļa?

– Nē, mums tādas nav. Protams, mēs neatklājam informāciju, kas saistīta ar personu datiem, taču viss pārējais ir publiski pie­ejams.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Taču arī ne uzreiz! Kad Ministru kabinets maijā apsprieda gatavošanos Latgales kongresa simtgadei, jautājums bija iekļauts slēgtajā daļā tieši tāpēc, ka ziņojumā bija atsauces uz jūsu pētījumu. Vai jums ir skaidrojums par šo piesardzību?

– Varbūt no malas izskatījās, ka te ir mēģinājums kaut ko slēpt, taču tā tas nebija. Sākumā šis pētījums netika afišēts, bet tagad tas ir brīvi pieejams internetā.

Kāpēc par šiem jautājumiem ir piesardzība? Tāpēc, ka mums pievērsta pasaules uzmanība, tiek pieņemti atbildīgi lēmumi NATO līmenī, un līdz ar to palielinās arī provokāciju risks. Arī Rietumu medijos nereti parādās dažādi pārspīlējumi. Piemēram, amerikāņu militārajā žurnālā “Per Concordiam” Latvija bija apskatīta kā Krievijas hibrīdkara nākamais mērķis. Raksta autors aprakstījis lielo nepilsoņu skaitu, lielo etnisko krievu īpatsvaru Latvijā un arī minējis latgaliešus kā atšķirīgu etnisko grupu ar savu valodu, kas arī esot prokrieviska. Vienīgi laikraksts “The New York Times”, rakstot par šo tēmu, bija godīgi atzinis, ka nezina, ko cilvēki Latgalē domā, jo tas nav izpētīts.

Mūsu pētījums apliecina, ka problēmas, protams, ir, bet situācija nav tik slikta, kā to mēģina parādīt, piemēram, BBC filma par iespējamo Trešo pasaules karu, kas it kā varot sākties Latgales dēļ.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.