Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/Ieva Makare

Skolot varēs arī studenti. Mīkstina prasības skolotāju kvalifikācijai 17

Turpmāk par skolotājiem varēs strādāt arī studenti, kuri nestudē pedagoģiju, bet citas zinātnes, turklāt jau esošie pedagogi vienkāršāk varēs iegūt tiesības mācīt vēl kādu mācību priekšmetu.

Reklāma
Reklāma
Kalpos vairāk nekā 15 gadus: nosaukti auto, no kuriem īpašnieki nesteidz šķirties pat pēc vairākiem gadiem
Kokteilis
Izceļas pamatīgs kašķis! Magones mājās ierodas “inspekcija”, kas pārbauda sanitārās prasības vannas istabā
FOTO. Gaismā nākusi dāvana, ar ko Putins slepus pārsteidzis Trampu
Lasīt citas ziņas

To paredz valdībā šodien apstiprinātie noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību. Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) uzskata, ka jaunie noteikumi ļaus izglītības procesam kļūst elastīgākam un dos plašākas iespējas pedagogu nodarbinātībai.

Cerot risināt pedagogu trūkumu, līdz 2022. gada 31. augustam, valdība ļauj skolām pieņemt darbā STEM (zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātnes, matemātika) studiju programmu studentus. Students skolotāja mentora vadībā varēs strādās vienu gadu. Ja šāds pedagogs gribēs turpināt strādāt ilgāk, viņam tomēr būs jāiegūst pedagoģiskā izglītība.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis teic, ka tādējādi jauniem cilvēkiem būs iespēja izmēģināt, vai skolotāja amats viņiem ir piemērots.

Jaunie noteikumi arī paredz, ka pedagogiem būs vieglāk paplašināt savu kvalifikāciju. Lai skolotājs varētu mācīt vēl kādu mācību priekšmetu, pietiks apgūt tikai 160 stundu garu profesionālās kompetences pilnveides mācību programmu. Tas varētu ļaut mazo skolu pedagogiem iegūt papildizglītību un pasniegt vairāk mācību priekšmetus, tā palielinot darba slodzi un vienlaikus arī atalgojumu.

Turklāt, ja šobrīd skolotāja kvalifikācijā tiek noteikts, vai viņam ir tiesības mācīt pamatskolas vai vidusskolas klasēs, turpmāk šāda ierobežojuma vairs nebūs. 1.klasē būs iespējams strādāt arī pedagogam ar pirmsskolas pedagoga kvalifikāciju vai apgūtu pedagoga profesionālās kompetences pilnveides programmu pirmsskolas saturā un didaktikā. Toties bērnudārzos varēs strādāt arī sākumskolas skolotāji.

Noteikumos arī paredzēta iespēja izglītības programmas “Iespējamā misija” absolventiem iegūt tiesības pastāvīgi strādāt par pedagogu pēc programmas pabeigšanas, ja viņi būs ieguvuši augstāko izglītību un vismaz 18 mēnešus praktizējuši skolā.

Tāpat profesionālās un interešu izglītības programmās būs lielākas iespējas piesaistīt kā skolotājus nozares speciālistus, jo mācīt šajās programmās varēs arī nozares profesionāļi, kuriem nav pedagoģiskā izglītība. Tas gan būs atļauts gadījumā, ja darba slodze pedagogam ir mazāka par 360 stundām gadā.

Kā ziņots, Neatkarīgās izglītības biedrības skolu direktoru aptauja liecina, ka 65 procentos skolu trūkst pedagogu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.