Seši miljoni par skaistām acīm 9
Prēmijas par ikdienišķiem darbiem, kas jāveic par algu
Valsts kontrole (VK) pēc 2016. gada finanšu revīzijas valsts pārvaldes iestādēs informējusi prokuratūru par pieciem būtiskiem pārkāpumiem, kur amatpersonām varētu iestāties kriminālatbildība. Tie ir saistīti ar samaksas veikšanu par darbiem, kurus, iespējams, personas nemaz nav veikušas, kā arī pretlikumīgi aprēķinātām un izmaksātām prēmijām un kompensācijām – kopsummā sešiem miljoniem eiro.
Agrāk VK nespēja panākt, ka likuma pārkāpēji saņem notiesājošu spriedumu, bet patlaban, kā informēja valsts kontroliere Elita Krūmiņa, pret diezgan daudzām personām ir sākta kriminālvajāšana. Sadarbība starp VK un prokuratūru uzlabojas, pateicoties tam, ka galvenā revīzijas iestāde dara vairāk, nekā tai būtu jādara, un ir izveidojusi atsevišķu nodaļu, lai revīzijas ziņojumos konstatētos rupjos likuma pārkāpumus pasniegtu prokuratūrai izmeklētāju valodā. “Ja redzam, ka smagu ekonomisko pārkāpumu izmeklēšana neveicas tik labi, tad mēs no savas puses ar saviem resursiem palīdzam, lai pārkāpuma izskatīšana notiktu produktīvāk. Tas ir daudz vairāk par to, ko dara auditoru iestādes Eiropas Savienības valstīs,” skaidroja valsts kontroliere.
Ja politiķi bieži stāsta, ka valstī trūkst naudas daudzām jomām, bet īpaši izglītībai un veselības aprūpei, tad nav saprotams, kāpēc pret naudas tēriņiem tik liela vienaldzība valda, piemēram, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM). Revidenti ministrijas padotības iestādē – Dabas aizsardzības pārvaldē – konstatējuši, ka tā nav novērtējusi un ņēmusi grāmatvedības uzskaitē tās apsaimniekošanā esošos valsts derīgo izrakteņu krājumus par 42 miljoniem eiro.
Tas nozīmē, ka nav iespējams izkontrolēt, kā šie krājumi tiek izmantoti un vai apsaimniekošanas procesā nepastāv kādas privātas savtīgas intereses.