Misijas dalībnieks no Latvijas stāsta, ka pēc Doņeckā pieredzētā vajadzīgs laiks 3
Ministru kabinets nesen pieņēma grozījumus normatīvajos aktos, kas paredz, ka turpmāk valsts apmaksāti sociālās rehabilitācijas pakalpojumi, iekļaujot ārstniecību, ir pieejami arī civilajiem ekspertiem, kas piedalījušies starptautiskajās misijās un operācijās. Viens no iemesliem grozījumiem bija Latvijas ekspertu dalība EDSO speciālajā misijā Ukrainā, kur viņi ilgstoši uzturējās Ukrainas austrumu apgabalos – lielākoties kara un paaugstināta drošības riska apstākļos. Sociālās rehabilitācijas pakalpojumus civilajiem ekspertiem apmaksā no tās institūcijas budžeta, kura speciālistus sūtījusi misijā. Desmit dienu sociālās rehabilitācijas kurss vienai personai Sabiedrības integrācijas valsts aģentūrā izmaksā 384 eiro.
Varētu šķist, ka būt par novērotāju civilajās misijās psiholoģiski ir vieglāk nekā būt karavīram, kurš piedalās starptautiskās operācijās, tomēr šis uzskats ir maldīgs. Aizsardzības ministrijas ierēdnis Didzis Nīmants vairāk nekā gadu pavadījis EDSO speciālajā misijā Ukrainā un lielāko tās daļu aizvadījis Doņeckā. Viņš teic, ka misijas izveidošanas brīdī EDSO nevarēja paredzēt, ka ekspertiem būs jāstrādā kara apstākļos. Starptautisko izmeklētāju eskortēšana, novērojumu veikšana karadarbības zonā, arī artilērijas apšaudēs cietušo dzīvojamo rajonu apmeklēšana bija Latvijas eksperta ikdiena. Pēc atgriešanās Latvijā izgājis valsts apmaksātu sociālo rehabilitāciju.
Latvijas ekspertā ir vērts ieklausīties arī tādēļ, lai saprastu, kādas noskaņas valda starp cilvēkiem prokrievisko kaujinieku kontrolētajos apgabalos. D. Nīmants teic, ka ierindas doņeckieši nesaprotot, kāpēc viņu pilsēta kļuvusi par kaujas lauku, tomēr ne viss ir nopostīts, un tas vietējiem dodot cerību. Piemēram, rozes pilsētas parkos tiek laistītas un arī futbola stadionu neviens nav skāris – tas ir kā simbols dzīvei, kura Doņeckā valdījusi pirms kara.