“Mēs nevaram atļauties nerunāt ar Krieviju” 6
Ungārijas ārlietu un ārējās tirdzniecības ministrs Pēters Sijārto intervijā “LA” stāsta par Ungārijas attiecībām ar Krieviju.
– Bieži medijos tiek izteiktas aizdomas, ka Ungārija vēlas atcelt pret Krieviju ieviesto sankciju režīmu.
P. Sijārto: – Mēs iebilstam pret automātisku sankciju pagarināšanu. Mums par to ir jārunā augstākajā līmenī ES un jāved sarunas arī ar Krieviju. Šajā jautājumā jābūt kopējam risinājumam, jo ES lēmumi ir ietekmējuši mūsu ekonomiku – 2014. gadā Krievijas embargo dēļ zaudējām četrus miljardus dolāru. Tolaik Krievija bija otrs lielākais mūsu svarīgākais tirdzniecības partneris, bet tagad Krievija ir 17. vietā. Eiropas stratēģiskajās interesēs ir atjaunot pragmatisku sadarbību ar Krieviju, balstoties uz savstarpēju uzticību un starptautisko likumu ievērošanu. Mēs iestājamies par Ukrainas kā mūsu kaimiņvalsts teritoriālo vienotību, turklāt tās rietumos dzīvo 150 000 ungāru. Nav labi, ka kaimiņvalstī notiek karadarbība. Lai atrisinātu Ukrainas jautājumu, nepieciešams pilnībā ieviest Minskas vienošanās, un šis jautājums attiecas gan uz Krieviju, gan uz Ukrainu. Labāka līdzekļa krīzes risinājumam nav, un, vēlreiz uzsveru, tās pilnībā jāievieš abām pusēm.
– Vai Ungārijas premjerministram Viktoram Orbānam ir ciešas saites ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu?
– Pagājušonedēļ Francijas ārlietu ministrs aicināja Putinu apmeklēt Parīzi. Putins ir saņēmis ielūgumus apmeklēt arī Somiju un Itāliju no šo valstu amatpersonām. Putins ir Krievijas prezidents, un mēs dzīvojam Centrāleiropā – mēs nevaram atļauties nerunāt ar Krieviju. Tas attiecas arī uz enerģētiku, jo 85% no energoresursiem saņemam no Krievijas. Man apnikušas runas, ka ar Krieviju nav jārunā. Mēs mēģinām veidot pragmatiskas, korektas, Eiropas interesēm atbilstošas un līdzsvarotas attiecības un sadarbību ar Krieviju, kura ir būtiska Eiropai drošības kontekstā.
– Kādas ir Ungārijas apņemšanās, lai stiprinātu Ukrainas teritoriālo vienotību?
– Mūsu interesēs ir ekonomiski stabila Ukraina, stabils kaimiņš, iestājamies par Ukrainas suverenitāti un teritoriālo vienotību un pilnu Minskas vienošanās ieviešanu. Ukrainai šajā kontekstā ir jāīsteno reformas – ekonomiskās, politiskās un strukturālās. Ceram, ka jaunā Ukrainas valdība pie šiem jautājumiem aktīvi strādās. Mēs esam piedāvājuši savas valsts pieredzi pārmaiņu procesos, tā var būt noderīga Ukrainai, tomēr jāatceras, ka viens izmērs neder visiem.