Līvānu lepnumam – kapelai “Jūlijs” – 25 gadi 1
Šogad šlāgeraptaujas veterāni un Līvānu pilsētas lepnums kapela “Jūlijs” atzīmē 25. gadskārtu. Lai arī īstenā svinēšana un godi gaidāmi jūlijā, spraiga gatavošanās norit jau tagad.
Patiesībā jau kapelai dubultjubileja – šogad Jūlijs Stikuts, tās dibinātājs un vadītājs, komponists un solists vienā personā, atzīmē 70. dzimšanas dienu. Pats jubilārs smej, ka 55 no tiem pavadīti dziedot un muzicējot. “Jau septiņu gadu vecumā spēlēju “Pūt, vējiņi!” uz ermoņikām – tēvam to bija astoņas, bet mamma bija liela baznīcas dziedātāja. Pusaudža gados tēvs nopirka akordeonu, garāku par pašu. 1958. gadā kopā ar domubiedriem nodibinājām džeza ansambli – bijām četri traki puikas, laidām riņķī pa konkursiem, nesām mūsu Latgales skaisto vārtu – Līvānu vārdu visā Latvijā,” atceras Jūlijs.
Pirms divdesmit pieciem gadiem kopā ar dzīvesbiedri Helēnu jeb, kā viņu mīļi dēvē kapelas tagadējie muzikanti, mūsu māksliniecisko vadītāju, sākuši muzicēt godos, parasti jau kāzās. Muzikālais materiāls – pašu vāktas dziesmas un ziņģes, ko ļaudis godos allaž vēloties dzirdēt. Jūlijs skaita, kopā dziesmu pūrā nu jau ap astoņi desmiti šādu atrasto dziesmu. Deviņdesmitajos gados “Jūlijs” var lepoties ar dalību it visos starptautiskos folkloras festivālos “Baltica”, pirmajā ar Tērvetes zirgiem pa ielām braukts. “Deviņdesmito gadu sākumā muzicējām Rēzeknes mūzikas festivālos, pa Rīgu daudz klejojām, spēlējot arī toreizējā Mākslas darbinieku nama paspārnē.” Maestro Pauls toreiz novērtējis un ieteicis palikt un turēties pie sava rakstura, sak, esot īpatnējs. 1993. gadā, kad Maestro bija kultūras ministrs, “Jūlijs” izvirzīts pārstāvēt Latviju Gdaņskas folkloras festivālā. “Tikām trijniekā – diploms joprojām glabājas,” smaida kapelas vadītājs. Savulaik festivālā Baltkrievijā dāvanā saņemts pat vesels sivēns, spēlēts arī lielos godos, piemēram, Lietuvas vēstniecībā.
“Mūsu repertuārā ir ne tikai latviešu, bet arī poļu, krievu dziesmas. Arī viņi aicina uz saviem godiem, mēs nešķirojam. Vienmēr it visur esam uzņemti, apmīļoti. Visa šķirošana pēc tautības notiek tur, augšā. Krievi man saka: Jūlij, es par tevi balsoju! Mēs esam godu muzikanti, kas brīvo laiku pakārto vaļaspriekam.”
Pašlaik “Jūlija” sastāvā septiņi muzikanti – Jūlijs un Helēna Stikuti, vijolniece Vineta Vaivode, cītariste Gita Jākobsone, basģitārists Helmuts Jauja, pārmaiņus trīs trompetisti – Edmunds Jauja, Oskars Grīgs vai Imants Rusiņš, bet bungas atstātas Edgara Podskočika ziņā. Sastāvam laiku pa laikam pievienojas arī Jūlija un Helēnas mazdēls Ivo, viņš Lubānas mūzikas vidusskolā apguvis vijoles spēli.
“Jūlija” devīze “Skani senā dziesma”, gadiem ejot, esot attaisnojusies.
“Kopā ar sievu esam apbraukājuši visu Latviju, veiksmīgi piedalījušies “Mikrofona” aptaujā, savulaik R. Paula rīkotajos Līgo svētkos. Līdz šim veikti aptuveni trīssimt dziesmu ieraksti, no tiem nofilmēti aptuveni divi simti,” skaita Jūlijs. Sirmais muzikants saka paldies Līvānu novada domei – ikreiz esot nodrošināts transports uz studiju un atpakaļ.
Pirmais “Jūlija” ieraksts “Rudzu maize” kasetes formātā iznāca 1993. gadā, pavisam izdotas septiņas audiokasetes. Mūzikas industrijā ienākot kompaktdiskiem, arī kapela pārgāja uz jauno formātu. Līdz šim iznākuši pieci CD albumi, bet jūlijā izdevniecībā “Gailītis G”, sola kapelas vadītājs, klajā nākšot sestais, kas, tāpat kā iepriekšējie, ieskaņots Latvijas radio skaņu ierakstu studijā. “Būs vienpadsmit nedzirdētas dziesmas, sešas, kā smejies, apputējušas līdz šim plauktā stāvējušas, bet piecas būs no mūsu zelta gabaliem,” atklāj Jūlijs.
Kapelas ieraksti kopš 2005. gada skan arī Latvijas šlāgeraptaujā, līdz šim skanējušas 11 dziesmas. Jūlijs lepojas ar savu lielāko sasniegumu – savulaik iegūta piektā vieta par dziesmu “Meža gariņš”. Bet pašlaik kapelas sniegumā klausītāji aicināti vērtēt un baudīt jautro “Latgalē ir skaistas meitas”.
Uz Latgali, Līvāniem, kapela aicina jūlijā – mēnesī, kad tā dibināta. Līvānu pilsētas svētkos gaidāms koncerts un kārtīga izdancošanās par godu jubilejai. Neiztikšot bez viesiem, bet visu vēl par agru atklāt, smaida Jūlijs.