Linards Grantiņš.
Linards Grantiņš.
Foto no tautastribunals.eu

“Helsinki-86” dibinātāja Linarda Grantiņa lieta tiesā virzās lēni 40

Rīgas pilsētas Vid­zemes priekšpilsētas tiesa šo ceturtdien, 12.aprīlī, latviešu izcelsmes Vācijas pilsoņa Linarda Grantiņa lietu skatīja divdesmit minūtes un slēgtā kārtībā, jo vērtēja apsūdzētā veselības stāvokli, diagnozi un vai vispār tiesvedību atjaunot.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Lietu tiesai nodeva 2016. gadā, bet pēc būtības tā vispār nav skatīta. L. Grantiņš apsūdzēts pēc diviem Krimināllikuma pantiem – nacionālā, etniskā, rasu naida izraisīšanā un pret Latvijas Republiku vērstu aicinājumu paušanu. Apsūdzētais uz tiesu nebija ieradies. Viņš atrodoties Vācijā. L. Grantiņš ir cilvēktiesību aizstāvības organizācijas “Helsinki-86” dibinātājs, bet pēdējos gados mediju vidē vairāk zināms kā pašpasludināta Latvijas Republikas tautas tribunāla priekšsēdētājs un savā mājas lapā regulāri kritizē Latvijas politiķus, amatpersonas un citus cilvēkus, arī rakstot, ka piespriež viņiem dažādus sodus, tajā skaitā augstāko soda mēru.

Kā vakar pēc tiesas sēdes sacīja L. Grantiņa advokāts Jānis Vilders, nākamā tiesas sēde notiks 6. decembrī. Līdz tam jāatrisinot dažādas ar tiesvedību saistītas nianses. Advokāts detalizētāk par krimināllietu atteicās runāt, arī atklāt, kas un cik ir cietušo (uz tiesas sēdi nebija neviens ieradies).

CITI ŠOBRĪD LASA

Bez žurnālista vakar tiesā bija tikai vēl viens klausītājs – Rīgas Stradiņa universitātes pasniedzējs Rihards Bunka, kuram L. Grantiņš arī “piespriedis” augstāko soda mēru. “Man grūti spriest, kāpēc esmu izpelnījies tādu Grantiņa uzmanību – kad viņš dibināja “Helsinkus-86″, man bija deviņi gadi un biju oktobrēns, tāpēc diez vai varēju kaut kā darboties pret viņu. Visticamāk, Grantiņa ievērību izpelnījos, kad viņu 2015. gadā apcietināja – biju cietuma operatīvo darbinieku priekšnieks. Apsūdzētais veselu rakstu par mani uzrakstīja. Tiesa, īsi pirms Grantiņa ievietošanas cietumā no darba biju aizgājis, bet diez vai viņš to zināja… Tas jau nav arī tik būtiski. Grantiņš rakstīja, ka esmu izveidojis slepkavu brigādes, kas nogalina latviešu patriotus, ka esmu, piemēram, nogalinājis advokātu Plataci. Arī Grantiņa ielikšana cietumā esot bijis manas darbības rezultāts. Tāpat viņš pagājušajā nedēļā paziņoja, ka esmu pielicis roku nesen bijušās prokurores Birutes Lozes pazušanā,” saka R. Bunka.

Pasniedzējs L. Grantiņa paziņojumus, no vienas puses, uztverot kā murgus, bet, no otras puses, uzdod jautājumu: ja nu kāds no aptuveni 40 000 cilvēku, kam Latvijā ir uzvedības traucējumi, viņa paziņojumus uztvers nopietni un šāda “Latvijas Republikas tautas tribunāla” vārdā dosies piespriestos sodus īstenot?

“Es gan tādus gadījumus pagaidām nezinu. Taču vai kāds var pateikt, kas notiek un noticis ar cilvēkiem, kas viņiem jāsajūt, kurus Grantiņš piemin un ar kuriem tiem ir bijis kāds sakars? Man bija interesants gadījums. Kad strādāju vēl cietumā, kāds slepkava kamerā lepojās, ka, lūk, viņa priekšnieks, proti, es, arī esmu slepkava, jo acīmredzot bija lasījis vai dzirdējis, ko ziņo Grantiņš. Pēc kāda laika šim apcietinātajam pavisam citā sakarā tiesa bija nozīmējusi konfrontāciju ar mani. Divas reizes viņš no tās atteicās, bet pirms trešās reizes izdarīja pašnāvību…” R. Bunka neizslēdz, ka L. Grantiņa lietā varētu kļūt arī par cietušo.

Advokāts Pāvels Rebenoks aģentūrai LETA iepriekš stāstījis, ka L. Grantiņš nenoliedzot publikāciju izvietošanu internetā, taču neatzīstot, ka tajos būtu aicinājums uz vardarbību. “Cilvēks vienkārši paudis viedokli, kā attīstās Latvijas valsts un kas varēja notikt vai nenotikt pēc neatkarības atgūšanas. Cilvēks analizē šos procesus, un, iespējams, daļa bija kritika. Drošības policija saasināti to uztvērusi,” teicis advokāts. Advokāts nenoliedza, ka Grantiņam iepriekšējās publikācijas dažkārt ir skarbas un var balansēt uz ētikas robežas, taču tāds esot viņa stils, lai piesaistītu uzmanību. Tomēr Drošības policijas (DP) nolīgtie eksperti no Tiesībsarga biroja un sabiedriskās politikas centra “Providus” iepriekš bija secinājuši, ka L. Grantiņa publikācijās ir saskatāmas pazīmes, kas veicina naidu.

Reklāma
Reklāma

DP kriminālprocesu sāka 2012. gadā. 2015. gada 24. jūlijā Grantiņš tika aizturēts Latvijā. Vēlāk pret 5000 eiro drošības naudu tiesa nolēma Grantiņu no apcietinājuma atbrīvot. Pēc izlaišanas no apcietinājuma viņš devās ārstēties uz Vāciju.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.