Ķīnas “iPhone” rūpnīcas strādnieki dzīvo šausmīgos apstākļos 4

Kompānija, kas pēc līguma ar ASV firmu “Apple” ražo viedtālruņus “iPhone” Ķīnā, izmitina savus darbiniekus pārpildītās kopmītnēs, kurās ir pelējums un blaktis, paziņoja Ķīnas darba tiesību aizstāvības organizācija “China Labor Watch”.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Šīs organizācijas ziņojums par Šanhajas “iPhone” rūpnīcu, kuru vada Taivānas “Pegatron Group”, ir viens no pētījumiem, kuros dokumentēti strādnieku šausmīgie dzīves un darba apstākļi uzņēmumos, kas pilda līgumus ar “Apple”.

“Pastāv zema samaksa par darbu, ilgas darba stundas, neapmaksāts darbs, slikta darba drošība un nožēlojami dzīves apstākļi,” konstatēts šajā ziņojumā, kura minēti 23 “juridiski un ētiski darba tiesību pārkāpumi”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gan “Apple” ir solījusi uzlabot apstākļus darbuzņēmēju firmās, kas ražo “Apple” ierīces, ziņojumā teikts, ka problēmas turpinās kopš cita ziņojuma, kas 2013.gadā tika sastādīts par tās pašas Taivānas grupas trim rūpnīcām Ķīnā.

“Pirms samaksas par virsstundām strādnieki, kas ražo “iPhone”, nopelna tikai vietējo minimālo algu – 318 ASV dolārus mēnesī jeb apmēram 1,85 dolārus stundā. Tā nav dzīvošanai piemērota alga,” teikts jaunajā ziņojumā.

“Pēc ilgām darba maiņām strādnieki ar autobusu tiek aizvesti atpakaļ uz kopmītnēm, kur vienā istabā ir saspiesti līdz 14 cilvēkiem. Uz sienām aug pelējums. Kopmītnē ir izplatījušās gultas blaktis, un daudziem strādniekiem ir sarkani blakšu kodieni,” teikts ziņojumā.

Lielas bažas par veselību un drošību ir arī tāpēc, ka rūpnīcā tiek lietotas vairākas toksiskas vielas, tostarp dzīvsudrabs un arsēns, bet “neviens nepasaka strādniekiem par šo vielu esamību ražošanas procesā un par to, kā vajadzētu izsargāties no ievainojumiem”, konstatēja ziņojuma autori.

Starp pārkāpumiem minēts arī apmācības trūkums un neatbilstošs drošības aprīkojums.

“Diemžēl “Pegatron” strādnieku šausmīgie darba un dzīves apstākļi 2015.gadā visumā nav labāki par tiem, kādi tika pieredzēti 2013.gadā,” teikts ziņojumā.

Ir tikai “ierobežoti uzlabojumi” dažās jomās, piemēram, vidējā darba nedēļa saīsināta no 63 līdz 60 stundām.

Puse “Pegatron” algoto strādnieku ir pagaidu darbaspēks, lai gan Ķīnas likumi ļauj nodarbināt pagaidu darbā tikai 10% no darbaspēka.

“Apple” agrāk tika kritizēta par darba apstākļiem Taivānas firmā “Foxconn”, kuras rūpnīcās tiek ražotas “Apple” ierīces.

Reklāma
Reklāma
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.