Kā apieties ar begonijām 1

“Diemžēl šogad manā dārzā begonijas izskatās šādi! Tās pirktas dažādās vietās un dažādos laikos, stādītas atšķirīgā augsnē, bet jau pēc pāris dienām kļūst nesmukas. Man nav nekādas pieredzes puķu kopšanā. Lūdzu, iesakiet, ko darīt!” Sandra S.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
“Jūs nevarat iedomāties, kādā ellē es dzīvoju” – Anna Sedokova reaģējusi uz traģiskajām ziņām par Timmas nāvi 238
VIDEO. Ar nosalušiem pirkstiem un telefonu rokās – izplatās video, kurā redzamas Timmas dzīves pēdējās minūtes
Edgars Jaunups par Jāni Timmu: “Viņš bija ļoti kaislīgs cilvēks, un tas izpaudās gandrīz visā”
Lasīt citas ziņas

– Šos bojājumus nav izraisījuši kaitēkļi vai kāda sli­mība, – ir pārliecināta VAAD Augu aizsardzības departamenta Integrētās augu aizsardzības daļas vecākā referente Inta Jakobija. – Tos radījuši nepareizi audzēšanas apstākļi – ilgstoši pārmitras lapas, tostarp laistīšana ar aukstu ūdeni, minerālmēslojuma nokļūšana uz lapām vai salnas bojājumi. Neglītās lapas augiem jānoņem un turpmāk jāizvairās no šiem nelabvēlīgajiem faktoriem.

Daiļdārza īpašniece salaspiliete Ināra Aire, kura ar begoniju audzēšanu nodarbojas vairāk nekā desmit gadu, tās stāda gan iekarināmos podos, gan puķu kastēs, ko izvieto visā dārza teritorijā.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Ārā audzējamās begonijas ir čaklas ziedētājas, tām piemērota gan saulaina, gan ēnaina vieta.

 

– Manuprāt, begonijas ir pašas krāšņākās no vasaras puķēm, – uzskata audzētāja. – Tām netraucē ne vēsums, ne karstums, augi bīstas vienīgi sala. Mūsu dārzā begonijas ir pakļautas visiem vējiem, lietiem un saulei, zem jumta neturam.

Audzējot traukos, augiem vajadzīgs ūdens caurlaidīgs rupjas struktūras kūdras substrāts ar viegli skābu reakciju, piemēram, “Lafloras” ražotais KKS-NPP nokarenām puķēm vai KKS-PP. Neder smalki sijāta bagātināta kūdra, kas paredzēta dēstu audzēšanai, jo tā laistot sablīvējas. Ja augu saknēm ilgstoši trūkst skābekļa, tās bojājas, nosmok. 


Laista mēreni un regulāri. Ja mitruma par daudz, pūst augu gaļīgie, sulīgie sakneņi, stumbri, lapu kāti. Audzējot pilnā saulē, jāuzmanās iekaltēt, citādi lapojums izretojas, kļūst neglīts un gaišs. Laistīšanu ietekmē apkārtējā vide, jo augstāka gaisa temperatūra, jo vairāk ūdens augi patērē. Vasarā karstā, saulainā laikā begonijas laista katru dienu. Drēgnā, mitrā laikā jālaista retāk, citādi saslims ar pelēko puvi – ar to cīnīties ir ļoti grūti. Labs ir lietus, dīķa vai ezeru ūdens, nav piemērots hloru saturošs, kā arī kaļķains, ledaini auksts no dziļurbuma. Begonijām ūdeni nedrīkst liet rozetes vidū, jo tad augi, īpaši aukstā laikā, viegli var sākt pūt.

Svarīga ir mēslojuma koncentrācija. Labāk mēslot biežāk (katrā laistīšanas reizē, bet ar vājākas koncentrācijas šķīdumu), lai nelielajā traukā, kurā begonijas aug, barības krājums neizsīktu. Piebaro ar ziedošām puķēm paredzētu šķīstošo pilnmēslojumu, kas satur vairāk kālija un fosfora, bet maz slāpekļa (nepilnu ēdamkaroti mēslojuma iejauc 10 litros ūdens). Nedrīkst pārsālīt, jo tad augi cieš. Mitrā laikā mēslojums no puķu traukiem ātri izskalojas, tādēļ pēc lietavām begonijas ieteicams piebarot caur lapām, lai minerālvielas izmantotu pilnīgāk un ātrāk. Barības šķīdumu izsmidzina ar smalku pulverizatoru, kas mēslojumu izpūš miglas veidā.

Reklāma
Reklāma

Audzēšanai puķu kastēs un iekarināmos traukos Ināra Aire iesaka hibrīdās begonijas ‘Illumination’ un ‘Champagne’ – tās krāšņi zied, labi vairojas un pārziemo pagrabā kastēs ar kūdras substrātu.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.