RTU pētniece Inga Dušenkova meklē plašāku pielietojumu Latvijas mālam 2
Latvijas mālu var veiksmīgi izmantot kosmētisko līdzekļu ražošanā, taču vēl jāatrod efektīvs un lēts veids, kā mūsu pašu zemē rasto mālu attīrīt no piemaisījumiem.
Tāds ir viens no Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta pētnieces Ingas Dušenkovas secinājumiem. Viņa nesen ieguvusi inženierzinātņu doktora zinātnisko grādu ķīmijas tehnoloģijā, aizstāvot promocijas darbu par Latvijas māla sagatavošanas tehnoloģijas izstrādi un izmantošanu kosmētiskajos produktos.
Inga māla pētniecībai pievērsās jau tad, kad vēl rakstīja bakalaura darbu, studējot Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātē. Toreiz gan viņa pētīja māla spējas absorbēt no ūdens dažādas krāsvielas. Līdz māla izmantošanai kosmētiskos līdzekļos Inga nonāca gluži sievišķīgā ceļā: “Izvēloties kosmētiku sev, vienmēr ļoti uzmanīgi skatos uz tās sastāvu. Man likās interesanti, kāpēc tiek apgalvots, ka, piemēram, zilā māla izmantošana kosmētikā sniedz vienu efektu, bet dzeltenā māla izmantošana – citu. Zinātniska pamata šādiem apgalvojumiem nav. Kopā ar kolēģēm nolēmām noskaidrot, vai šādiem apgalvojumiem ir zinātnisks izskaidrojums un vai māls tiešām spēj absorbēt, piemēram, liekās taukvielas no sejas ādas. Radās arī ideja, ka jāmeklē pielietojums kosmetoloģijā tieši Latvijas mālam, jo tas pārsvarā tiek izmantots būvniecībā un keramikā. Gandrīz visos Latvijā nopērkamajos kosmetoloģiskajos līdzekļos ar māla piedevu izmantots citu valstu māls.”
Doktorantūras studiju laikā Inga iesaistījās Valsts pētījumu programmā, kas meklē iespējas, kā izmantot Latvijas dabas resursus dažādos jaunos produktos un tehnoloģijās.