Ja man būtu pelmeņi… Pelmeņu gatavošana soli pa solim 0
Kāpēc nepamēģināt tos pagatavot pašiem? Patiesībā tas nav ne sarežģīti, ne laikietilpīgi, un, galvenais, – zināsim, ko ēdam, jo veikala pelmeņu pildījumā gluži tāpat kā desās reti kad ir labas kvalitātes gaļa!
Kurš pēc pelmeņu ēšanas kādreiz nav mocījies ar vēdersāpēm, īpaši, ja iegādāta lētākā prece? Tā ir zemē nosviesta nauda, plus vēl nepatīkamas sajūtas. Mājās iznāk daudz lētāk un gardāk – pagatavo tik mīklu, sataisi pildījumu, sēdi pie galda un lipini bumbuļus. Ja vēl iesaistās mājinieki, 10 minūtēs viss gatavs! Lai tiešām darbiņš izdotos viegli un raiti, piedāvājam labu, pārbaudītu pelmeņu mīklas recepti. Ja mīkla ir elastīga un gaisīga, pelmeņus daudz vieglāk pagatavot, arī garša ir labāka. No receptē dotā daudzuma iznāk kārtīgas porcijas 6 – 8 cilvēkiem.
Skaties gatavošanu soli pa solim FOTOGRĀFIJĀS.
Pārbaudīta mīklas recepte
Sastāvdaļas:
300 ml piena,
70 grami sviesta,
2 ēdamkarotes miltu,
½ – 1 tējkarote sāls,
500 – 600 grami kviešu miltu.
Kā gatavot?
Katliņā ielej pienu, pievieno sāli, divas ēdamkarotes kviešu miltu un samaisa, lai neveidojas kunkuļi. Pievieno sviestu un uzliek uz vidēji mazas uguns, un visu laiku maisa, līdz masa sāk vārīties. Samazina uguni un vāra, līdz kļūst tik bieza kā krējums. Ja visu laiku maisa, masa nepiedeg pie katla apakšas un neveidojas kunkuļi. Ja tomēr kāds gadījies, tos vajag izspaidīt vai arī masu izkāst caur smalku metāla sietiņu. Pamatmīkla ir gatava, tā noteikti jāatdzesē. Tad tai porcijām pievieno miltus un gatavo mīklu. Ērtāk to darīt uz galda. Tiklīdz veidojas mīklas bumba, tikai apkaisa tās virspusi, lai mīkla nepieķeras galda virsmai. Mīca tik ilgi, kamēr tā nelīp pie rokām, kļūst izteikti elastīga un mīksta. Tas prasa aptuveni 15 – 20 minūtes. Darbs ir tā vērts: jo labāk izmīcīta mīkla, jo tā ir elastīgāka, plānāk var izrullēt, un arī pelmeņi tad gardāki. Kad mīkla ir gatava, noliek to atpūsties vismaz uz 30 minūtēm, ietinot pārtikas plēvē, lai neapkalst.
Pelmeņu rozītes
Mīklu izrullē plānā kārtā, tā ir ļoti elastīga un viegli padodas, tikai – ja esat tai ļāvuši atpūsties. Sagriež kvadrātiņos (3 x 3 vai 4 x 4 cm). Katra vidū liek pildījumu. Savieno visus četrus stūrus centrā virs pildījuma (kā aploksni), pēc tam saspiež maliņas vaļā palikušajām kabatiņām. Salipina divus galiņus pa diagonāli, atstājot apakšā to malu, caur kuru lipina, un pēc tam atlikušos divus galiņus atkal savieno pa diagonāli. Tā iznāk skaista rozīte. Uzvāra buljonu, pievieno sāli, var pielikt arī sviestu, garšvielas, zaļumus. Ieliek pelmeņus un vāra, līdz gatavi. Šī mīkla izvārās ātri. Pēc pelmeņu uzpeldēšanas ļauj tiem vēl dažas minūtes pavārīties, un tad izņem.
Vēl gardāk – pelmeņus vispirms izcep cepeškrāsnī (+200 °C aptuveni 15 – 20 minūtes), tad iemērc iepriekš pagatavotā dārzeņu buljonā, izrotā ar zaļumiem. Tad garša ir pavisam izcila.
Speciālās formiņas
Kam apnicis knibināties, gatavojot pelmeņus ar rokām, tīkamas šķiet speciālās formiņas, kurās uzreiz var pagatavot 12 – 24 pelmeņus. Parasti izgatavotas no alumīnija, pārdod komplektā ar mazu rullīti, maksā no 12 – 16 latiem, lielākoties nopērkami itāļu ražojumi. Eiropā gan pelmeņus nepazīst, tur gatavo ravioli, tāpēc arī formiņas domātas ravioli, bet tie jau tie paši pelmeņi vien ir, ja ieliek gaļas pildījumu.Visplašākā izvēle ir veikalā “Gemoss”. Pieejamas arī pusmēnestiņa formas, metāla maksā aptuveni 8 latus, plastmasas var sameklēt par 2,50 latiem. Tās gan redzētas tikai interneta veikalos. Kā raitāk gatavot pelmeņus – ar rokām vai speciālajās formiņās? Lai cik dīvaini izklausītos, iesācējam laikam ātrāk veiksies ar rokām, jo, lai tos centralizēti skaisti pagatavotu, nepieciešamas iemaņas. Ja to nav – vien izķēpāta mīkla. Tāpēc arī attēlos soli pa solim rādām, kā strādāt ar šīm formiņām, lai rezultāts būtu apmierinošs.
Pildījumi
Latvietis gan pieradis ēst pelmeņus ar maltās gaļas pildījumu, tomēr ierosmei piedāvājam pamēģināt arī citus.
Tradicionālo pildījumu ar malto gaļu gatavo tāpat kā kotlešu masu, piemaļot svaigu sīpolu un pievienojot sāli un maltus melnos piparus. Lai pildījums būtu sulīgs, ieteicams masai pieliet nedaudz piena.
Desas pildījums. Smalki uz rīves samaļ labas kvalitātes desu un gatavo pelmeņus. Visvieglākais pildījums, nav tik daudz darba kā ar malto gaļu; ja desa kūpināta, garša iznāk izcila.
Spinātu – siera pildījums. Vispirms eļļā apcep mazliet veselu melno sinepju sēklu, tad pievieno nedaudz karija, sasmalcinātu ķiploka daiviņu, maltus melnos piparus. Pēc 30 sekundēm pieliek sagrieztus spinātus, pavisam nedaudz apcep, tad pieliek smalki sakapātu svaigo sieru (vai olu), apcep vēl minūti, un pildījums gatavs.
Zilā siera un nenogatavinātā siera pildījums. Samaisa abus attiecībā 1 : 2 (viena daļa zilā, piemēram, Dor blue, divas nenogatavinātā, piemēram, Mālpils siera bez piedevām).
Sojas pildījums. Smalko soju vispirms aplej ar verdošu koriandra ūdeni, atstāj uz minūti, divām, nolej – tad nav sojas specifiskās garšas un smaržas. Pārlej ar buljonu, ļauj 10 minūtes ievilkties. Var pievienot zaļumus, ceptus sīpolus, maltus melnos piparus, uz rīves sarīvētus un pēc tam eļļā viegli apceptus burkānus.
Secinājums Mājās gatavot pelmeņus ir ne tikai gardāk, bet arī lētāk: pat 2 – 3 reizes, jo patiesībā jau gaļas veikala produktā ir diezgan maz. Ir ražotāji, kas ideāli prot izstrādāt receptūru un iepirkt apšaubāmas kvalitātes preci, piemēram, saldētos klučus ar mehāniski atkauloto gaļu, kas patiesībā maksā santīmus, tāpēc arī šos pelmeņus var pārdot par smieklīgi zemu cenu. Ikvienam būtu jāzina, ka mehāniski atkaulotu gaļu jeb MAG ražo, mehāniski atdalot no kauliem vai mājputnu liemeņiem gaļas atlikumus, patiesībā tie ir sīkumiņi, kas paliek pēc atkaulošanas, plus visi skrimšļi, mazie kauli, ādas, cīpslas. Ja pircējam būtu iespēja apskatīt un pasmaržot MAG klučus to atkušanas laikā, diezin vai kāds vēl spētu ēst lētās desas, cīsiņus un pelmeņus, kuros šo masu izmanto…
|