Graube politikā neies 6
Gadu pēc Latvijas armijas komandiera pienākuma pildīšanas beigām ģenerālleitnants Raimonds Graube pieņēmis galīgu lēmumu politikā neiesaistīties. Viņš turpina aktīvu darbu fondā “Namejs”.
Pirms gada 27. janvārī Nacionālo bruņoto spēku komandiera amatā stājās Leonīds Kalniņš, kurš vadības grožus pārņēma no Raimonda Graubes. “Man bijuši uzaicinājumi gandrīz no visām labējām un centriskām partijām. Godīgi sakot, bija pārdomu laiks… Taču tagad esmu pieņēmis lēmumu palikt politiski neitrāls. Galvenais iemesls ir valsts aizsardzības un patriotisma fonds “Namejs”, kam esmu valdes priekšsēdētājs. Pievienojoties jebkurai partijai, tā asociēsies ar “Nameju”, bet politiski neitrāls varēšu izdarīt daudz vairāk fonda labā, par kuru esmu atbildīgs,” tagad saka R. Graube.
Tieši “Namejs” bija viens no diviem iemesliem, kāpēc ģenerālleitnants priekšlaicīgi atstāja amatu. Tomēr galvenais – un tur neesot bijis pilnīgi nekāds spiediens no malas – bijusi sajūta, “ka esmu pārāk ilgi amatā, daudzus lēmumus jau sāku aizstāvēt kā savus personīgos, kas galīgi nav labi. Vajadzēja jaunu skatu uz lietām. Turklāt virsnieku hierarhijai ir veselīgi, ka komandieri mainās, ir perspektīva,” spriež R. Graube.
“Nameja” galvenais uzdevums ir palīdzēt armijas veterāniem, ievainotajiem, bojāgājušo ģimenēm, kā arī veicināt patriotismu Latvijas sabiedrībā. “Nameju” nodibināja Latvijas ģenerāļu klubs 2015. gada 21. jūlijā.
“Runājot par palīdzību, man bieži jautā: bet kur tad valsts? Valsts nekur nav pazudusi, bet ir gadījumi, kad valsts paredzētā sociālā palīdzība pietiekami nenostrādā. Negribu saukt konkrētus piemērus, bet tie ir stāsti par bojā gājušiem karavīriem, kuriem paliek bērni, kas nav dzimuši reģistrētā laulībā, par to, kā tiek sadalīta ģimenē nauda: ir gadījumi, kad karavīru vecāki paliek bez atbalsta, jo to saņēmusi sieva vai vīrs. Esmu bijis Amerikā un pat tur tādiem fondiem ir vieta, jo arī tur sociālā palīdzība nevar visu nosegt. Un ne jau vienmēr runa ir tikai par naudu: runa ir arī par attieksmes un izpratnes veidošanu jaunajos karavīros, kuri arī kādreiz būs veterāni, un varbūt viņiem arī būs nepieciešama palīdzība. “Namejs” sagādāja dāvanas bojāgājušo karavīru bērniem – arī tādas, kas viņiem bija nepieciešamas un ko viņi nevarēja atļauties, un darīs to arī turpmāk. Palīdzēsim veterāniem, kuri pēc valstiskās neatkarības atgūšanas no padomju armijas pievienojās Latvijas armijai un nodienēja nedaudz gadu – padomju pensijas viņiem nav, Latvijas – maza. Tāpat man ir idejas, kā veicināt patriotismu tautā,” saka “Nameja” valdes priekšsēdētājs.
Kopš rudens “Namejs” uzsācis līdzekļu vākšanas kampaņu “Atceries savējos!” veterānu, karavīru un viņu ģimeņu atbalstam. Jau savākts vairāk nekā 10 000 eiro. Ziedotāji saņem nozīmīti ar Nameja gredzena attēlu. Šādas nozīmītes ar savu simbolu – magoni – ieviesa briti, vācot ziedojumus pēc Pirmā pasaules kara saviem veterāniem, ievainotajiem un viņu ģimenēm.
Akcijā “Atceries savējos!” savāktos ziedojumus sāka izlietot, lai palīdzētu starptautiskajās operācijās kritušo karavīru ģimenēm. Tā, piemēram, apmaksāti medicīniskās rehabilitācijas izdevumi Viestura ordeņa lielkrusta komandiera kaprāļa Dāvja Baltābola tēvam un mātei, kā arī dižkareivja Ginta Bleijas mātei.
Juris Baltābols ir ļoti gandarīts par palīdzību, kas saņemta viņam ļoti nepieciešamā brīdī: “No visām zālēm vislabākās ir cilvēku sirsnība, kas man, vecam cilvēkam, sarūpēja ne tikai labāku veselību, bet arī Ziemassvētku dāvanu. Sirsnīgi pateicos par to ikvienam ziedotājam!”
“Namejs” pateicas par izpratni un pretimnākšanu rehabilitācijas centra “Līgatne” un kūrorta rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” speciālistiem. Akcijas atklāšanas un Lāčplēša dienai veltītajos pasākumos bojāgājušo karavīru bērnu, ģimeņu, starptautisko operāciju un visu veterānu sociālajam atbalstam saziedoti 1154,85 eiro. Savukārt valsts svētku pasākumos akcijā saziedoti 2929,82 eiro.
Fonds pateicas ikvienam ziedotājam, jo īpaši O. Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolas audzēkņiem, bruņoto spēku karavīriem, zemessargiem un darbiniekiem, Borisa un Ināras Teterevu fondam, Pasaules brīvo latviešu apvienībai, entuziastu hokeja līgas un amatieru sporta kustības “Entuziasti” hokejistiem, kā arī brīvprātīgo palīgu atbalsta grupai.