Daugavpils Universitātei tomēr meklēs jaunu rektoru 0
Daugavpils Universitātē (DU) atliktas vērienīgās reformas, tostarp pārdēvēšanās par Austrumlatvijas Universitāti. Līdz ar to kļuvis skaidrs, ka ilggadējais DU rektors Arvīds Barševskis nevarēs trešo reizi kandidēt uz rektora amatu un tagad DU meklē jaunu vadītāju.
“Latvijas Avīze” jau ziņoja (raksts “Rektors ar politisko jumtu”, “LA” š. g. 23. oktobra numurā), ka Daugavpils Universitātes satversmes sapulce septembra beigās bija lēmusi: augstskola jāpārdēvē par Austrumlatvijas Universitāti. Rektors A. Barševskis gan skaidroja, ka iecerētas arī plašas, strukturālas reformas: universitātes fakultātes un institūtus apvienos, pievienošot arī kādas citas, pagaidām neatkarīgas institūcijas. A. Barševskis neslēpa, ka šīs reformas varētu uzskatīt par reorganizāciju: DU vietā taptu jauna augstskola, kas savukārt ļautu A. Barševskim atkal kandidēt uz rektora amatu. Savukārt, ja reorganizācijas nav, pašreizējam rektoram amats jāatstāj: saskaņā ar Augstskolu likumu to drīkst ieņemt tikai divas reizes pēc kārtas un abas šīs iespējas A. Barševskis jau izmantojis. Turklāt otrais rektora pilnvaru termiņš A. Barševskim beidzās jau septembrī, taču DU senāts ļāva viņam palikt amatā, līdz būs noslēgušās reformas.
Tagad kļuvis skaidrs, ka A. Barševska “valdīšanas” laikā reformu tomēr nebūs. Pagājušajā nedēļā izsludināts oficiāls konkurss uz rektora amatu un, kā atzina DU pārstāvis Jānis Kudiņš, esošais rektors šajā konkursā nevarēs piedalīties, jo reorganizācija nav notikusi. J. Kudiņš teica, ka DU neesot atteikusies no reorganizācijas idejas, taču augstskolas senāts 4. decembrī lēmis, ka pārmaiņu plānu īstenošana jāatliek uz nākamo gadu. Galvenais iemesls: nākamajā gadā augstskolām būs iespēja pretendēt uz Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu reorganizācijai. “Ja jau būtu reorganizāciju pabeiguši, uz šo naudu nevarētu pretendēt,” skaidroja J. Kudiņš. Pieteikties šim finansējumam augstskolas varēs nākamā gada sākumā, tātad reorganizāciju neuzsāks agrāk kā 2018. gadā.
Jāpiebilst, ka valdība vēl nav apstiprinājusi noteikumus, saskaņā ar kuriem tiks sadalīts finansējums, uz ko cer DU. Zināms gan, ka finansējums būs paredzēts augstākās izglītības institūciju studiju programmu satura kvalitātes pilnveidošanai, augstākās izglītības institūciju pārvaldības uzlabošanai, personāla kompetenču un prasmju paaugstināšanai. Kopumā tam augstskolas varēs tērēt 20 miljonus eiro, taču, cik daudz naudas varētu tikt tieši DU, pagaidām nav zināms.
Kā noprotams, reorganizācija atlikta arī tāpēc, ka kļuvis skaidrs: reformu plāni nevirzīsies caur varas gaiteņiem pietiekami ātri.
Kandidātiem uz rektora amatu jāpiesakās līdz nākamā gada 5. janvārim. Lai kandidētu, ar pieteikšanos vien tomēr nepietiks – vajadzīgs arī, lai pretendentus rektora amatam izvirzītu DU senāts, fakultātes vai nodaļas vai studējošie. Rektora amata pretendents var arī izvirzīt sevi pats, taču tikai tad, ja to rakstiski atbalsta ne mazāk kā 50 DU akadēmiskā personāla locekļi. Pretendēt uz DU rektora amatu var tikai profesori.
Satversmes sapulces sēde, kurā varētu notikt rektora vēlēšanas, plānota 13. februārī. Savukārt valdībai jauno DU rektoru vajadzētu apstiprināt amatā aprīlī.
Bet ko pēc pilnvaru zaudēšanas grasās darīt A. Barševskis? Ar viņu sazināties neizdevās, taču J. Kudiņš pastāstīja, ka rektors vada arī DU Dzīvības zinātņu institūtu un šo amatu viņš varēs saglabāt. Tāpat A. Barševiskis turpinās lasīt lekcijas studentiem un darboties kā pētnieks.