Cirks ar resnīšiem: TV3 šovs “Īstie veči” nežēlīgs, bet smieklīgs 2
Vīrišķo resnīšu mocīšana
TV3 tievēšanas raidījums “Īstie veči” ir šausmīgi nežēlīgs un vienlaikus ļoti smieklīgs realitātes šovs. Kā cirks ar cilvēkiem, kas padarīts par pūļa izklaidi. Formāts rada ilūziju, ka, skatoties citu cīņā ar lieko svaru, prieku notievēt iegūs arī skatītāji. Saldi tā cerēt, bet tik maldinoši!
Jautrie vīri, kas smej par visu
Galvenais, par ko var uzslavēt šova veidotājus no producentu grupas “Brīvdienas”, ir prasme atrast dalībniekus. Visi “veči” ir interesantas personības. Patīkami šos cilvēkus iepazīt.
Aizraujoši vērot, cik drosmīgi viņi ļaujas šova scenāristu sagatavotajām mocībām. Cieņu raisa pašironija un spēja atzīt sava dzīvesveida kļūdas, kas novedušas pie prāvajiem vēderiem un trīsciparu skaitļa svaru lodziņā. Kilometriem garus pārgājienus, spēka treniņus un citas mocības večiem palīdz pārvarēt nepārtraukta apcelšanās un joki.
Kāpēc viss notiekošais tiek padarīts par smieklu virkni? Lai gan jautājums ir pavisam nopietns, piespiest vīriešus ieskatīties sevī, izvērtēt savus ēšanas, kustību paradumus, drosmīgi uzzināt patiesību par veselību un novecošanās pakāpi ir ļoti sarežģīti. Vienīgais risinājums – stāstīt to visu caur jokiem un smiekliem, pievienojot tā saukto zēniskuma, puiciskuma devu, iespēju nejusties pieaugušiem, nopietniem…
Šo vīriešiem adresēto mediju fenomenu pētījumos atklājuši dažādi zinātnieki, bet nozīmīgākās grāmatas un rakstus radījuši Pīters Džeksons, Niks Stīvensons un Keita Brūksa jau 20. gs. 90. gados. Laiki un mediju formāti mainās, taču nemainās skarbā patiesība, ka vīriešus ir grūti piespiest ieklausīties veselības, dzīvesveida vai attiecību jautājumu izvērtējumā. Svarīgākā sarunā par nopietno ir nenopietnība, iespēja justies priecīgi un mazliet neprātīgi. Ja vēlaties par to lasīt plašāk, iesaku sameklēt grāmatu “Making Sense of Mens Magazines”, kuras autori ir minētie pētnieki. Tajā vīriešiem adresētā “zēniskuma kultūra” aprakstīta visai pamatīgi, ieskaitot īpašo valodu, kādā uzrunāt, un nenopietno noskaņojumu, kas piesaista vīriešus un ļauj ar viņiem runāt par problēmām, kas izklausās pēc visrūgtākās nāves.
Skarbi, vēl skarbāki joki
Pavērojiet šovu uzmanīgi! Tajā nepieaugšana kā dzīves uztvere, zēniskums kā sarunas veids un nemitīga ālēšanās plus āzēšana ir visa pamatā. Te vīri krīt, sasitas, svīst un dara neprātīgas muļķības tieši tāpat kā cilvēki dažādu neveiksmju un neveiklību video šovos vai šo video kontu pagarinājumos sociālajos medijos, tādos kā, piemēram, “LADbible”.
Lai cik bīstami un grūti ir tievēšanas uzdevumi, vīriem šovā patīk jokot. Joki ir labvēlīgi un draudzīgi, un tie ir nežēlīgi izsmejoši, kas otru iedzen zemē. Joki ļoti bieži ir arī parupji, jo dzīve puišu grupā labāka izskatās caur smiekliem, vai ne? Labāk smieties un smīdināt citus, nekā apvainoties par uzdevumiem un to, cik nožēlojami brīžiem izskatās krietni aptaukojušies, fiziski diezgan nevarīgie dalībnieki!
Viņi smej par kaušanos un iespējamo savainošanos, ja nu “čurās sarkanu pāris dienas…”. Kā liels joks un patiesībā panākums šovā pasniegta īsa bezsamaņa regbija spēles laikā – “pametu šo pasauli uz dažām minūtēm”. Mazliet jāiesmej arī par savu ilūziju, ka sieviete trenere fitnesa zālē būs maiguma pārņemta, nevis izdzīs līdz pēdējam. Jautri un vienlaikus nežēlīgi, cīnoties ar šova veidotāju sagatavotajām grūtībām, visi grimst purvā un vārtās pa dubļiem stipro skrējienā. Te negadījumu, neveiklības un pašu nevarēšanas pierādījumu sērija ir pašu un citu izklaidei. Nešaubos, ka dabiskā jautrība uzrunā arī citus skatītājus. Sociālajos medijos pamanīju skatītāju atzinīgus izteikumus par pirmajām “Īsto veču” sērijām.